„Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi” Gill Hasson :)Wydawnictwo Naukowe PWN

Ilość stron: 175

Rok wydania: 2017, nowość

Książkę znajdziecie:

Zacząć należałby od tego, kto zalicza się do grupy określanej mianem „trudnych ludzi”. Czy istnieje coś takiego, jak definicja „trudnych osób”? Książka, którą chcę dzisiaj Wam przedstawić jasno i precyzyjnie wyjaśnia, kto to taki trudna osoba?

„To ktoś, kto sprawia, że czujesz się przybity albo zawiedziony, sfrustrowany lub zły, upokorzony albo pogubiony, wyczerpany lub zrozpaczony. Trudną osobą może być ktoś, kto zachowuje się w sposób wykorzystujący innych lub nieetyczny; albo ktoś, kto wzbudza poczucie braku zaufania, ponieważ nie mówi wprost, co naprawdę myśli lub czuje. Trudną osobą jest także ktoś odmawiający współpracy. Może unikać brania odpowiedzialności i wymigiwać się od zobowiązań. Trudna osoba to również ktoś, kto jest negatywny i krytyczny; to człowiek łatwo znajdujący dziurę w całym bez wskazywania jakiejkolwiek konstruktywnej czy pomocnej alternatywy.”- str. 15

Niby zrozumiałe, ale ja osobiście skwitowałabym to jednym określeniem – to osoby osobliwie upierdliwe. Co dla jednych będzie zachowaniem normalnym, drugim może wydawać się z lekka odbiegające od normy. I gdyby się tak rozejrzeć wokół siebie, szczerze znajdzie się wiele takich osób. Począwszy od członka rodziny, po szefa, czy nawet bliską znajomą nam osobę. Zanim jednak cokolwiek zaczniecie analizować, należy zadać sobie pytanie, dlaczego ludzie w ogóle się tak zachowują? Bo to, że z czegoś ono wynika, nie ulega żadnym wątpliwościom. Zazwyczaj osoby takie swoją agresję i wrogość okazują w momentach, kiedy nie spełniają się ich oczekiwania, by chociaż w najmniejszym stopniu odzyskać nad tym kontrolę. Często też, kiedy sądzą, że są w jakiś sposób deprecjonowani, krytykowani, ignorowani, niezrozumiani, oszukani, wykorzystywani, wówczas czują się niepewnie, przygnębieni, źli, zniecierpliwieni.

Pomimo jednak tego, co już jako osoby postronne stwierdzimy i ustalimy, to czy coś upoważnia te osoby do takiego, czy innego postępowania w stosunkach międzyludzkich? No właśnie. Ja osobiście staram się takie osoby omijać szerokim łukiem, nie stanowiło dla mnie również problemu to, by odejść z pracy, kiedy ewidentnie chciano mi pokazać gdzie jest moje miejsce, traktowano mnie jak jakiegoś kompletnego debila. Zawsze żyłam w przekonaniu, że powinno traktować się ludzi tak, jakby chciano, żeby nas traktować. I nigdy nie pozwoliłam, żeby ktokolwiek tłamsił mnie swoim dziwnie osobliwym zachowaniem. 

Książka w sposób czytelny i dokładny klasyfikuje ludzi określanych mianem – trudnych na kilka grup według typów ich zachowań. I tak, w pierwszej kolejności można wyróżnić zachowania jawne trudne wrogie i agresywne, następnie bierne. Dopiero po drodze klasyfikowania tych zachowań, występują jeszcze inne zachowania, jak chociażby werbalne. 


Publikacja podzielona jest na trzy istotne części. W pierwszej poznajemy teorię, w drugiej podchodzimy do wszelkich problemów z praktycznego punktu widzenia, a część trzecia poświęcona jest osobom zupełnie niemożliwym. W pierwszym rozdziale wszystkie typy zachowań trudnych ludzi są precyzyjnie określone, z dokładnym ich podziałem i dochodzeniem autorki do przyczyn takich zachowań. 
W rozdziale drugim możemy wypełnić ankietę, z której to dowiemy się, czy już należymy do grupy ludzi trudnych, czy jeszcze nie, zaś na opisie konkretnych przykładów sytuacji i zachowań wymyślonych bohaterów dokonuje analizy różnych rodzajów reakcji. Przytacza też wszelkie rodzaje oczekiwań, przekonań na temat tego, jak ludzie w naszym otoczeniu powinni się zachowywać. Tłumaczy jakie są prawa osobiste każdego człowieka, co znaczy samoocena i pewność siebie, jak powinno budować się odwagę i pewność siebie.


W rozdziale trzecim przyglądamy się sposobom komunikowania się z trudnymi ludźmi, co ściśle związane jest ze sposobami słuchania innych, zadawania pytań w trakcie konwersacji. Autorka skupiła się również na nauce słuchania innych, komunikacji niewerbalnej, czyli umiejętności odczytywania ludzkich zachowań, reakcji na przykładzie mowy ciała.

W rozdziale czwartym uczymy się stawiać czoła trudnym ludziom. A nie byłoby to możliwe, gdyby nie asertywność, głośne i wyraźne artykułowanie swoich uczuć.Po dużym zastrzyku teorii, której w pierwszej części poświęciliśmy dużo uwagi, drugiej przyszedł czas na praktykę. Na konkretnych przykładach autorka omawia jak sobie radzić w różnych sytuacjach w zetknięciu z trudnymi ludźmi, na czym skupić uwagę, co robić, mówić, jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze, w czym tkwią trudności, jaki powinien być nasz cel.


Część trzecia poświęcona jest ludziom niemożliwym:

„W przypadku niektórych ludzi słowo „trudny” jest eufemizmem. Oni są niemożliwi. Jedynym sposobem postępowania wobec takiej osoby jest oddalenie się od niej, bądź pozwolenie, by sobie poszła. Oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Musisz przemyśleć wszelkie za i przeciw wyeliminowaniu kogoś ze swojego życia; uwzględnić, co masz do stracenia, a co możesz zyskać, uwalniając się z takiej relacji.”- str.149

A to tej grupy osób zaliczają się ludzie krytyczni, których nie da się zadowolić, ludzie uporczywie negatywni, królowie patosu, ludzie niemożliwi skoncentrowani na sobie, mobberzy i okrutnicy. I tym właśnie grupom ludzi poświęcona jest trzecia część książki. 


Relacje z trudnymi ludźmi wpływają nie tylko na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie, ale dają się odczuć naszym współlokatorom, rodzinie, czy bliskim. Prostym rozwiązaniem byłoby otaczać się po prostu ludźmi pozytywnymi. I to też Wam radzę. Praktykuję to od lat. Nie ma miejsca w moim życiu na przyzwalanie, by ktoś żerował na moim dobrym samopoczuciu, pozytywnym podejściu do świata. Stawiajcie odważne decyzje, w zgodzie ze sobą, a nie pod dyktando innych.„Jak sobie radzić z trudnymi ludźmi” Gill Hasson odpowie Wam na pytanie, kto należy do kręgu ludzi trudnych. Podpowie, jak z takimi ludźmi postępować, jak się do nich odnosić nie tylko w teorii, ale i w praktyce, bo wszelkie tezy postawione przez autorkę poparte są konkretnymi przykładami. Publikacja napisana jest prostym, czytelnym, zrozumiałym językiem, po którą mogą śmiało sięgnąć nie tylko osoby zajmujące się tą tematyką zawodowo, ale i laicy podobni do mnie, których publikacja szczerze zainteresuje.
Polecam!
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...