„Niemiecki. Ćwiczenia gramatyczne” Magdalena SurowiecWydawnictwo Psychoskok

Ilość stron: 370

Nowość wydawnicza, e-book dostępny w trzech formatach

Książkę znajdziecie:

Muszę przyznać, że język niemiecki nie wzbudza we mnie euforii ani żywych, pozytywnych wspomnień, a raczej nudne, rozwlekłe lekcje, które miałam tylko przez cztery lata szkoły średniej. Ta książka nie jest typowym podręcznikiem. Znajdziecie w niej wiele ciekawych ćwiczeń, a chyba to w nauce języków obcych jest najważniejsze. Do tego należy jeszcze dodać, iż jeśli książka została stworzona z pasji, to zyskuje podwójnie. A tutaj ewidentnie mamy te dwie cechy. Autorka przez wiele lat uczyła i uczy języka niemieckiego, pracuje jako tłumaczka, pisze artykuły naukowe. Przez siedem lat mieszkała w Niemczech, obecnie w Meksyku, pracując w największej na świcie filii Volkswagena ucząc niemieckiego. Otwarcie przyznaje, że jest pracoholiczką, molem książkowym. Pracuje przez siedem dni w tygodniu, non stop obcując z niemieckim, w których zakochała się od piątej klasy szkoły podstawowej. Przez lata kształcenia, autorka zna gusta i wymagania uczących się języków obcych. Wie, czego ta grupa odbiorców oczekuje od podręczników, jakich szuka konkretów, a czego brakuje w publikacjach będących pomocami naukowymi. Po lekturze podręcznika gwarantuję, że samouki mogą sięgnąć po niego również. 

„Starałam się, aby moje ćwiczenia zachęcały do refleksji nad poszczególnymi fenomenami gramatycznymi, pomogły uporządkować wiedzę i dokładnie wyćwiczyć wybrane aspekty niemieckiej gramatyki. Dlatego wiele ćwiczeń jest bardzo obszernych – moim celem było to, aby wystarczająca ilość przykładów pozwoliła na skuteczne utrwalenie.” 
Cechą charakterystyczną tej książki jest styl i sposób przekazywania wiedzy przez autorkę. Lekko, zrozumiale, ale książka przeznaczona jest dla osób, które znają już podstawy językowe. Podoba mi się pomysłowość autorki. To, że nie skupiła się tylko na suchych informacjach, a opracowała swój system, swoje zagadnienia, które zmuszają uczącego do pomyślenia nad zadaniem, przemyśleń, np. jak w poniższym przykładzie:

Utwórz zdania oznajmujące!
1. Karten spielen – ich
2. das Essen machen – meine Mutter
3. nach Hause gehen – die Schüler
4. eine Suppe kochen – meine Schwester

5. schwimmen – die Kinder 
Stopniowo autoka przechodzi do trudniejszych i bardziej rozwiniętych zadań, tak je formułując, by uczenie sprawiało nie tylko zagadkę, ale by sprawiało przede wszystkim frajdę i przyjemność z uczenia, pobudzało naszą czujność, kreatywność, a odpowiedzi sensowne, konkretne, dając uczącym wybór więcej niż jednej możliwości odpowiedzi. Mamy w tych zadaniach nie tylko ewentualności, ale miejsce na swoją przestrzeń, układanie swoich zdań, dokańczanie ich przy użyciu odpowiednich form, tak, by miały sens, odpowiedni szyk, tworzenie swoich pytań, używanie stosowne czasów (z czym ja osobiście miałam wielki problem!), tłumaczenie zdań itp. A przegląd ćwiczeń dotyczy całej gramatyki niemieckiej, części mowy, spójników. Na końcu, jak przy tego typu podręcznikach, znajduje się słownik.Jestem pewna, że podręcznik znakomicie posłuży nie tylko tym, którzy uczą się niemieckiego z przymusu lecz szczególnie dla tych, którzy są samoukami, lubią wyzwania, nie boją się kreatywności, a uczenie się sprawia im przyjemność. Nie traktujcie też tej pozycji, jako podstawowego podręcznika, a jako pomoc dodatkową, która daje wiele możliwości i aspektów gramatycznych.
Autorka znakomicie użyła w nim swoich doświadczeń. Widać, jak wiele włożyła w to pasji i pracy. Takie książki są najlepsze, bo uczą tego, co jest ważne, ale przede wszystkim myślenia. Publikacja jest dopracowana, rzetelna, dosyć obszerna, konkretna, rzeczowa, idealna dla wzbogacających wiedzę, łaknących cennych wskazówek. Udowadnia, że nie wystarczy wykuć się tylko słówek, potrzebna jest praktyka, a tej doskonale nabierzecie dzięki temu podręcznikowi.


Polecam!


Za możliwość zapoznania się z egzemplarzem dziękuję:Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...