Podsumowanie pierwszego etapu cyklu literacko-kulturalnego :)Pierwszy etap, powstałego zaraz po nowym roku cyklu, uważam za zakończony. Zaraz też na samym początku dziękuję wszystkim za udział, za chęci. Z pomysłowymi hasłami wyszło różnie, z przykrością muszę powiedzieć, że znaczna ich część niestety, ale została po prostu skopiowana, podkradziona innym, osobom, które te hasła wymyśliły same. To przykre i przyznam szczerze, niepoważne. Jako ludzie dorośli, dający przykład innym, bo jeśli bierze się w takim konkursie udział, to jest to też poniekąd przykład dla innych, podpisując się pod czyimiś hasłami robi się to świadomie. Wprowadziło mnie to w rodzaj konsternacji i pozbawiło dobrego smaku. Dlaczego? Wiązałam z tym cyklem naprawdę duże nadzieje, chciałam Wam pokazać, że można naprawdę wiele, wystarczy tylko chcieć, a innych zmobilizować do tego, by częściej sięgali po książki.


Niesmak długo pozostanie, tym bardziej, że hasło, które typowane było w pierwszym głosowaniu na zwycięskie, było żywcem zerżnięte ze strony szkoły, która podobny konkurs organizowała u siebie i wymyślili ją uczniowie. Do wytypowania najbardziej chwytliwych haseł poprosiłam znajomych. Nie tylko tych z regionalnego podwórka, ale również pisarki i pisarzy. Kobiety, mężczyzn bezpośrednio nie związanych z konkursem. Uznałam, że kto jak kto, ale postronne osoby pomogą mi najlepiej, sami przecież czytają, piszą, wypożyczają książki, to wytypują hasła, które im najbardziej przypadną do gustu. Potraktowałam ich jako potencjalną grupę czytelników. Na początek również wypisałam swoje typy haseł. Oddawanie głosów odbyło się drogą tajną. Nikt nie wiedział, kto, ile i na jakie hasła oddaje głosy. Dobrzy znajomi głosując, wskazali mi hasła – plagiaty. Przykre, ale prawdziwe. I, żeby była jasność, nikt z nas takiego zachowania nie popiera!


W konkursie udział wzięło dziewięć osób i czternaście haseł. Odpowiedź ostatniego uczestnika – Piotra nie była brana pod uwagę, ze względu na to, iż pojawiła się już po terminie. Dziękuję Wam, że oprócz haseł wyraziliście swoją opinię o moim pomyśle, za wszystkie pozytywne słowa, dobre fluidy :) Mieliście szansę na wymyślenie maksymalnie dwóch haseł. Niektórzy z tego skorzystali, a niektórzy zamieścili tylko jedno hasło. Nie miało to jednak znaczenia przy głosowaniu.

Poniżej lista haseł (bez oznaczania inicjałów ich autorów), które brały udział w konkursie, według kolejności zgłoszeń:

Czytanie uszlachetnia

Czytanie popłaca
Czytanie nie boli 

Czytaj - zasilaj umysł!

Czytaj, a będziesz bogatszy wyobraźnią i zasobem słów niż niejeden nieczytający

Czytanie to współczesna joga
Czytanie jest jak podróż w nieznane

Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece
Kto dużo książek czyta, temu głupota w głowie nie świta 

Czytaj i pozwól czytać innym
Książka czyni życie słodkim

Czytaj, a każdego dnia przeżyjesz nową przygodę! 

Książki na listę leków refundowanych!
Kto czyta, nie błądziA tak ułożyły się hasła po głosowaniu. Nie podaję liczby głosów, za to przy hasłach – plagiatach znajdziecie linki, skąd je skopiowano. Zwycięskie hasło, które jest na pierwszym miejscu, otrzymało największą ilość głosów i ze względu na plagiaty, by tym osobom nie było zwyczajnie wstyd, nie podaję autorów: 

1. Książki na listę leków refundowanych! 

2. Czytanie jest jak podróż w nieznane 

3. Na trzecim miejscu uplasowały się aż cztery hasła, otrzymując równą liczbę głosów: 

Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece Czytanie to współczesna joga 

Czytanie nie boli Czytaj - zasilaj umysł!


4. Kto dużo książek czyta, temu głupota w głowie nie świta 


5. Kto czyta, nie błądzi 

6. Książka czyni życie słodkim 

7. Czytaj, a każdego dnia przeżyjesz nową przygodę!

8. Czytaj i pozwól czytać innym9. Czytanie uszlachetnia10. Czytanie popłaca11. Czytaj, a będziesz bogatszy wyobraźnią i zasobem słów niż niejeden nieczytający


A zatem hasło: 

Książki na listę leków refundowanych!


którego autorką jest maz.asia wygrywa pierwszy etap konkursu cyklu literacko-kulturalnego! Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję! Czekam na wiadomość od autorki z adresem do wysyłki skromnej nagrody, do której dokładam, jak już wcześniej wspomniałam, tomik poezji, z mojej biblioteczki. Mam nadzieję, że czas przy poezji bardzo ascetycznej i spokojnej, nie będzie czasem straconym i przyniesie chociaż chwilę refleksji.
Czekam na przesyłkę od wydawcy z książką do recenzji. Jeśli znajdzie się w niej więcej niż tylko jeden egzemplarz, kolejny cykl będzie właśnie z tym tytułem. Jakim? Niech to będzie moja niespodzianka. Ale jak tylko otrzymam książki, ogłoszę kolejny cykl! Zdradzę tylko, że dotyczyć będzie naszych językowych błędów ;)


Refleksje po zakończeniu pierwszego etapu narzucają się same. W pewnym momencie nie wiedziałam, jak to wszystko skomentować. Chciałam też przytoczyć statystyki ogólnodostępne o stanie czytelnictwa w Polsce, na podstawie roku 2015, bo tych z ubiegłego roku jeszcze nie ma, ale stwierdziłam, że nie będę ich powielać, bo każdy może sam sobie je odszukać. Jest źle? Jest, ale to z czegoś też wynika. Czytamy jako naród mało, a na Targach Książki tłumy, że nie ma gdzie szpilki wcisnąć. Czytamy mało, a blogów promujących czytelnictwo w sieci jest cała masa. Zatem, jak to jest z tym czytelnictwem? Co innego z bibliotekami, które zakupują książki co jakiś czas, jednak wiem, że są na środki z roku na rok ograniczone do minimum. A nie każdego na samodzielny zakup stać. Tańsze są e-booki, ale nie wszystkich z kolei stać na czytnik, nie wszyscy mają na czym czytać. Można by tak dyskutować i prawić w nieskończoność. Zamknięte, błędne koło? 


Zwycięskie hasło zostanie przeze mnie wydrukowane i zaniesione do naszej wiejskiej biblioteki, oczywiście z podpisem jego autorki. Mam nadzieję, że znajdziecie w tym cyklu jakieś miejsce dla siebie, że mimo wszystko chętnie będziecie brać udział w dalszych etapach. 


I teraz jeszcze ważna informacja dla Was. Ze względu na coraz to bardziej ograniczone możliwości platformy blox.pl, zdecydowałam zamknąć tego bloga, przechodząc na inną, mam nadzieję bardziej dogodną dla mnie laika od strony technicznej, platformę blogspot. Prace nad nową stroną już trwają w najlepsze. Planuję na dniach przejść oficjalnie. Pierwsza część adresu bloga pozostanie taka sama – nietypowerecenzje i nazwa oczywiście także, tylko zmieni się dalsza część adresu.

To nie była łatwa decyzja. Zostawić te trzy lata pracy, tym bardziej, że nie można wyeksportować wszystkich wpisów stąd, tam. Niestety blox jest chyba jedną z najbardziej ograniczonych i najgorszych platform. Widzę to teraz, kiedy tworząc na blogspocie mogę robić swobodnie wiele rzeczy, a wierzcie mi, ja jestem kompletnym laikiem od strony technicznej. Ale cóż, poradzę sobie, muszę. 
Tymczasem, jestem ciekawa Waszego zdania i opinii, refleksji, podsumowań. Piszcie, nie krępujcie się. 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udział i pozdrawiam,

AgaKomentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...