[Patronat medialny. Recenzja przedpremierowa. Rekomendacja okładkowa] „Ślad przeznaczenia” Agnieszka Monika Polak. Los każdego z nas ma swoje przeznaczenie...
Wydawnictwo Czarna Kawa

Ilość stron: 300

Nowość wydawnicza, dostępna:

Moje pierwsze z twórczością autorki uważam za udane i niezwykle inspirujące. Autorka w swej powieści nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Kreśli drogi swojej bohaterce tak, by za każdym razem miała okazję poznać kogoś wyjątkowego, kto w jej życiu będzie miał miejsce szczególne.

Agnieszka Monika Polak wykreowała bardzo wyrazistą i charakterystyczną postać Moniki, która swoim pozytywnym, nieszablonowym podejściem do życia stanowi drugie ja autorki. To kobieta silna, zdecydowana, uparcie dążąca do realizacji marzeń, nie poddająca się przeciwnościom i chwilowym słabościom. 


Bohaterka wprowadza nas do swojego świata. Odbywa sentymentalne i wzruszające podróże w przeszłość, wspomina kobiety, jakie ją w dzieciństwie otaczały – mamę, babcię, która przeżyła wojnę i ciężkie czasy tuż po, jej dobre rady, które niejednokrotnie do niej wracają i ukształtowały na przyszłość:

„Życie to nieustająca podróż, która kształci, poszerza horyzonty, doświadcza, rozwija. Podróżując, będziesz zmieniała kierunki i środki lokomocji, odkrywała, tworzyła, upadała po to, by się podnieść i rozpocząć kolejną trasę, która doprowadzi cię do kresu twej wędrówki.”


Nie bez znaczenia na okładce książki na pierwszym planie pojawił się pociąg. To symbol nawiązujący do przeszłości Moniki oraz słów o przeznaczeniu. Bohaterka wychowywała się w głębokim PRL-u, wśród szarzyzny dnia codziennego, dzieciństwa spędzonego w wagonach, gdzie bieda i alkoholizm były na porządku dziennym. Mimo wszystko, Monika nigdy się nie poddawała. Zwracała uwagę na to, by ukończyć szkoły, być sumienną, zdyscyplinowaną uczennicą, która pięknie grała na skrzypach.

Świadoma swego niezwykłego talentu Monika, odnosi literacki sukces, przy okazji poznaje kolejnych inspirujących ludzi. Zresztą, odnosi się wrażenie, że ona właśnie ma jakiś nieprzeciętny dar do wyjątkowych osobowości. Przyciąga do siebie nie tylko tych z pierwszych stron kolorowych magazynów, ale i zwykłych, przeciętnych ludzi, których w życiu nie spotkało za wiele dobrego. Bohaterka potrafi otwierać się na ludzi, ale potrafi też słuchać ich historii. Poza tym, żyje w ciągłym biegu. Z jednej strony praca, dom, z drugiej zaś spotkania autorskie, promocja swojej książki. A kiedy nie umiemy zadbać o swój czas, ciało zaczyna upominać się o siebie. Monika zatrzyma się na moment i tym samym zacznie dostrzegać uroki wolniejszego życia. Na jej drodze stanie znowu wiele ciekawych osób, wysłucha ich losu. Niepełnosprawna Ewa porzucona przez męża, samotna matka, została sama ze swoją krzywdą, bólem, odosobnieniem, a jednocześnie to kobieta silna, która z życia czerpie wszelkie pozytywy i wszystko co najlepsze, najcenniejsze. Dzięki niej, Monika dostrzeże kruchość życia, ulotność chwili, priorytety i wartości codzienności.


Monika to silna, pozytywna i bardzo otwarta bohaterka. Zabierze każdego czytelnika w podróż udowodniając, że w życiu nie ma przypadków. Każdy z nas ma swoje przeznaczenie, że ważne jest w nim wszystko. Od ludzi, po miejsca, a nawet przeszkody, jakie stają nam na drodze, bo dzięki nim uczymy się bronić siebie, bliskich, życia, uczymy się dystansu, wyciągania wniosków z porażek. Autorka zabiera nas do świata marzeń swojej bohaterki, jej wyborów, chwilowych słabości:

„- Życie to pociąg, którym podróżujemy, zmieniając stacje, spotykając ludzi, ucząc się, odkrywając, tworząc, upadając – po to, by podnieść i zacząć kolejną podróż, która doprowadzi nas do celu. To, co w nim magiczne i niemożliwe, jest tak naprawdę w zasięgu naszej ręki, tylko nasze zabieganie nie pozwala nam tego dostrzec i właściwie wybrać. Często coś lub ktoś musi nam to uświadomić i wskazać drogę.”


Agnieszka Monika Polak stworzyła bardzo autentyczną i inspirującą powieść o życiu, wyborach jakich dokonujemy, ich konsekwencjach. To powieść, w której głównym wątkiem jest uświadomienie czytelnikom, że każdy z nas ma swoje przeznaczenie, że nasz pociąg, zwany życiem, nie zawsze mknie tylko do stacji docelowej. Po drodze może mu się przytrafić wiele rzeczy. Nie da jej się sklasyfikować jednoznacznie. Bo to nie tylko wielopłaszczyznowa opowieść o życiu, silnych kobietach, świadomych wyborach, ale też niesamowita skarbnica inspiracji dla czytelnika, który ma chwilę słabości i potrzebuje kuksańca, by dostrzec pozytywy swojego bytu, a to przecież nie przypadki, tylko przeznaczenie.

„Życie jest jak rzeka. Płynie swoim nurtem. Zawsze do przodu. Nie można go cofnąć. Reaguje na zmiany pogody, czyli na to, co się wokół nas dzieje – a raczej my pozwalamy na to, by świat zewnętrzny oddziaływał na nas.”


„Ślad przeznaczenia” Agnieszki Moniki Polak to budząca natchnienie i motywująca powieść, w której czytelnik poprzez zręcznie nakreśloną przez autorkę, dynamiczną akcję znajdzie wyrazistą bohaterkę, kobietę silną, odważną, świadomą swej wartości, umiejącą słuchać i powiedzieć dobre słowo, z którą kroczyć będzie ścieżkami jej życia i poznawać niesamowitych, często pokrzywdzonych przez los ludzi. To powieść, która zmienia sposób postrzegania własnego życia. Retrospekcja czasowa przybliża nas do osobliwych postaci, bliskich sercu Moniki, które ukształtowały ją na dalsze życie. Sugestywna, ciepła, subtelna, wyrafinowana. Taka, dla której warto oderwać się od codzienności.

Polecam! Powieści z przyjemnością patronuję medialnie. Na okładce znajdziecie też moją rekomendację :)Za możliwość patronatu i zapoznaniem się z przedpremierową treścią książki, dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu:


Komentarze