[Recenzja przedpremierowa i patronacka] „Pieskie życie wg Kroniki Brata Rocha” Grażyna Kałowska. O tym, że pies jest najwierniejszym przyjacielem i towarzyszy nam zawsze i wszędzie, nawet tam... :)
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro

Ilość stron: 152

Nowość wydawnicza

Książkę znajdziecie:

Ciekawa, stylizowana na kronikę opowieść Grażyny Kałowskiej, to forma nieszablonowa, nowe spojrzenie i propozycja dla dzieci o psach, które dla samej autorki są nieodłącznym elementem Jej życia. Poprzez ciepłą i sympatyczną opowieść, nabiera też ona pewnego symbolicznego znaczenia. Autorka nadaje swoim bohaterom niecodzienne imiona, czyni ich losy splątane ludzkim odrzuceniem, rzadko kreśli im szczęśliwe zakończenia.


Postać kronikarza Rocha ma nas z zbratać z bohaterami, wysłuchać ich historii, a nawet pozwolić nam wczuć się w ich los. A ten ich nie oszczędza. Roch wędruje po świecie i napotyka na swojej drodze zagubione, odrzucone, zadające pytania istoty. Ta charakterystyczna postać nigdy nikomu nie odmawia pomocy, pocieszy dobrym słowem, odpowie na trudne pytanie.

„ - Czy w raju będą psy? – zapytał dziennikarz. Zadając to pytanie, miał duszę na ramieniu, jak mówią w XXI wieku.”Ilustracja pochodzi z książki, 
autorstwa Agnieszki Kazały


No właśnie, zastanawialiście się kiedyś, czy dusze naszych psów odnajdą nas gdzieś w niebie? Jak to w ogóle z nimi jest? Kim jest św. Roch? Czy tylko opiekunem psów? Między wersami swej wyrafinowanej, wysnutej z nadziei opowieści autorka znakomicie wplotła gawędy o historii różnych ras psów, często uznawanych za agresywne. W rzeczywistości jest tak, że wystarczy dobrze je wychować, okazać mnóstwo cierpliwości, uwagi, zrozumienia i miłości, by odwdzięczyły nam tym samym. Tymczasem my ludzie, istoty myślące, silniejsze od tych stworzeń, zadajemy im, w różnych przypadkach ból, cierpienie, skazując na tragiczny los.

Oprócz głównego bohatera pojawiają się postacie poboczne, które mają swój ściśle, z góry zaplanowany cel. Jaki?Ilustracja pochodzi z książki, 
autorstwa Agnieszki Kazały


„Pieskie życie wg Kroniki Brata Rocha” Grażyny Kałowskiej to ciepła pozycja zarówno dla małych, jak i większych czytelników, która mówi i uczy, jak ważne są relacje między człowiekiem a psem oraz o empatii, która uwrażliwia na postrzeganie świata przez istoty mniejsze.

Zapraszam Was do niesamowitego świata Brata Rocha i jego równie urzekających opowieści. Na uwagę zasługują również ilustracje autorstwa Agnieszki Kazały, ascetyczne w swej wymowie, oniryczne, niczym z pogranicza jawy i snów.


Polecam!

Na okładce znajdziecie też kilka moich słów rekomendacji :)Za możliwość patronatu i zapoznanie się z przedpremierową treścią książki, dziękuję autorce oraz Wydawnictwu:Skoro patronat medialny, niebawem pojawi się konkurs, w którym będzie do wygrania egzemplarz tej książki :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...