[Recenzja przedpremierowa i patronacka] „1000 Kropel” Małgorzata Rosicka. Spójrz na swoje życie z innej strony :)


Wydawnictwo Literacka PKP-Jazda

Ilość stron: 86

Nowość wydawnicza, patronat medialny

Książka w druku, niebawem pojawi się link do jej zakupu
Debiut Małgorzaty Rosickiej jest jednocześnie spełnieniem Jej literackiego marzenia. To książka, której ciężko przypisać kategorię czytelniczą, bowiem nie nosi ona znamion ani typowej powieści obyczajowej, ani poradnika. Autorka z największą precyzją i dbałością o każdy detal, opracowała książkę, która dla wielu zagubionych na krętych ścieżkach życia ludziom, może posłużyć jako pewien rodzaj drogowskazu. Największym atutem i zaletą tej pozycji jest to, że autorka nie używa tonu moralizatorskiego, nie poucza, nie pokazuje palcem jak powinno się postępować, jaką drogą podążać, tylko na bazie swoich doświadczeń i przeżyć opisuje pewne kwestie rozwiązań, które Ona sama miała okazję spróbować, wykorzystać, czy po prostu wyciągnąć z nich wnioski. Jak autorka wielokrotnie podkreśla, aby dojść do pozytywów i znaleźć w życiu wreszcie najdogodniejszy dla nas samych fortel, trzeba mieć w sobie pokłady cierpliwości, nieustanie pracować nad tym, co sprawia nam radość i sens.

„Tylko od nas zależy, czy negatywy, które słyszymy
w każdym momencie naszego życia (choćby banalne:
jak chcesz to zrobić, jak Ty się w ogóle do tego nie nadajesz?) wezmą górę nad naszym zdrowym rozsądkiem. A co to jest zdrowy rozsądek? To coś, co pozwala stanąć z boku, ocenić, czy słowa słyszane są dla nas dobre (budujące), czy nie (dołujące).”
Symbolicznie zastosowane w książce „Krople” jako zamiennik tradycyjnych rozdziałów symbolizują wodę, a woda jak wiadomo to życie. Małgorzata Rosicka zwraca uwagę czytelnikom na to, co ważne, na priorytety jakie wybieramy, odważnie stawia pytania, buduje sugestywne odpowiedzi, pokazuje, że Jej się udało w chwilach zwątpienia, załamania, kryzysu.

„Co to jest życie? Gdzieś natknęłam się na interesującą definicję: „Życie – jedyna rzecz, która boli bez urazu mechanicznego.” Rozmyślając i analizując w kółko to, co było nie pozwalasz sobie na właściwe przeżywanie teraźniejszości. Przeszłości nie zmienisz, bo to już historia, a przyszłości też nie, bo to tajemnica. Teraźniejszość możesz zmienić, bo tylko
na nią masz wpływ. Dlatego dzisiaj przyjmuję wszystkie dobre rzeczy.”


Kryzys człowieczeństwa dopada każdego, na różnym etapie życia. Czy jesteśmy na niego gotowi? Nie. Zazwyczaj przychodzi w momencie, kiedy najmniej się go spodziewamy. To jak wstrząs, który ma nas pobudzić do działania, oderwania się od przeszłości, marazmu, stuporu. A kryzys najlepiej zwalczyć harmonią wewnętrzną, żyjąc w zgodzie z własnym ja: 

„Największy sekret szczęścia, to żyć w zgodzie ze sobą. Jak to osiągnąć, kiedy życie zsyła nam mętlik do głowy i jest oczywiste, że żyje się raz i nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy? No jak? Osiągnąć ład w swoim wnętrzu. Czy to w ogóle jest możliwe? Jestem świadoma tego, że wielu rzeczy nie wiem, i co? Dobrze mi z tym. Mam do tego prawo. I kropka.”Autorka nie ukrywa, że w wielu sytuacjach kryzysowych pomogła Jej wiara, której się nie wstydzi, co w dzisiejszych czasach jest krokiem odważnym i zasługującym na szacunek. Ważne w podejmowaniu kroków ku zmianom jest też wsparcie i motywacja do działania. A ta może być dosłownie wszędzie, ale nie od każdego można ją otrzymać. 


Książka jest skarbnicą cytatów oraz inspiracją dla wielu zagubionych, poszukujących. Małgorzata Rosicka podpiera swoje tezy konkretnymi przykładami, nierzadko swoimi doświadczeniami, ale też słowami skierowanymi do konkretnej grupy odbiorców. 


„1000 Kropel” Małgorzaty Rosickiej pokazuje i zachęca do tego, by spróbować spojrzeć na swoje życie z innej strony, wyciągać z niego jak najwięcej dobrego i pozytywnego, tego, co kształtuje w nas poczucie własnej wartości. To doskonała lektura motywująca, dająca nadzieję, wspierająca w walce o samego siebie, o swoje dobre życie.

Polecam! Książce z przyjemnością patronuję medialnie :)

Za możliwość patronatu oraz zapoznaniem się z przedpremierową treścią książki dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu:
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...