[Recenzja przedpremierowa. Patronat medialny. Rekomendacja okładkowa] „Dalekie podróże z Bliską” Agnieszka Monika Polak. Filozofia życia według Moniki Bliskiej, w której ważna jest akceptacja samego siebie :)


Wydawnictwo Czarna Kawa

Ilość stron: 330

Zapowiedź przedpremierowa, dostępna:


Pierwsza część – recenzja – KLIK 


Druga część przygód Moniki Bliskiej, głównej bohaterki książek Agnieszki Moniki Polak, która po udanym sukcesie literackim postanawia nieco zwolnić. Charyzmatyczna, przebojowa Monika zacznie przyglądać się życiu z wielu stron, pozwalając na coraz częstsze dochodzenie do głosu swemu sercu, duszy, rozsądkowi. Monika regeneruje siły i podobnie, jak w części pierwszej, napotyka na swojej drodze ludzi, którzy mimo tragedii jaka ich spotkała, umieją cieszyć się życiem, biorą z niego garściami, wyciągają wnioski z niepowodzeń, uczą się siebie na nowo. Podobnie jest z Moniką. 

Autorka po raz kolejny zabiera nas we wspaniałą podróż, w której towarzyszymy Jej bohaterce. To już nie tylko podróże w różnorodne zakątki świata, miejsca urokliwe, tajemnicze, ale to przede wszystkim podróż do i z ludźmi, którzy te miejsca tworzą, są jej elementem składowym, ogniwem napędzającym nanocząsteczki świata, fascynujący, wzbudzający zachwyt, ciekawość, noszący pewne tajemnice i zagadki. To podróże niezwykle inspirujące, z których Monika wynosi nie tylko dociekliwość swoich wywodów, ale pewne filozofie, które od tego momentu staną się niczym woda na młyn, sprawią, że bohaterka znajdzie więcej czasu na wsłuchanie się w siebie, poznawanie swojego ja. 
Siłą napędową i kontrapunktami do uzupełnienia swoich doświadczeń stają się napotkani przez nią zwykli, często przypadkowi ludzie.

„Fale nakładają się jedna na drugą tak jak ludzkie myśli. Łączą się i spotykają, by płynąć dalej razem. Kiedy dopłyną do brzegu, osiągają cel. Przyciągają się wzajemnie, bo jedna jest konsekwencją drugiej. Czyż nie tak jest z ludzką myślą? Co sprawia, że zaczynasz z kimś rozmawiać o słońcu i pogodzie, a po chwili padają słowa pokrywające się z twoimi myślami, pasją twojego życia?
Sprawa ducha, wiary, to tematy niezwykle delikatne. Nie z każdym ma się odwagę je poruszać. Czasami jednak, nie wiedzieć dlaczego, z zupełnie obcą osobą rozmawiasz o tym całkiem swobodnie, bez skrępowania, tak jakbyś ją znał od lat."

Taka wymiana zdań często staje się motywująca i daje wiele dobrego. Daje poczucie rozmówcy, że jest właściwą osobą, która stanęła nam na drodze. Monika przez swoje podróże nauczy się dystansu, większej cierpliwości, a osoby jakie ją otaczają staną się powodem do zgłębiania ważnych tematów i problemów. Bohaterka przejdzie regresję, która otworzy ją z kolei na drążenie i dociekanie tematu reinkarnacji i wiary. Seanse przeprowadzane pod czujnym okiem Pawła pozwalają Monice poruszyć i zastanowić się nad problemami wciąż tkwiącymi w naszej świadomości, jak przemoc w rodzinie, dyskryminacja kobiet, alkoholizm, gwałt i wiele innych. 

Drugą ważną osobą, jaka pojawia się obok Moniki, to niewidoma Teresa. I w tym momencie chciałbym pogratulować autorce przeniknięcia w ten świat, świat ludzi niewidomych, od których możemy uczyć się ogromu estymy, budowania poczucia własnej wartości, a nawet zupełnie odmiennego patrzenia na świat. Obok Teresy pojawia się niewidoma Kasia. Ciężko sobie nam – zdrowym, pełnosprawnym – wyobrazić sobie ich odbieranie otoczenia, rzeczywistości, czy chociażby codzienności, która wymaga od nich samych cierpliwości, wyostrzenia pozostałych zmysłów do maksimum, czy niezwykłej zręczności. Autorka wtopiła się w ten świat znakomicie. Kasia straciła wzrok już w dzieciństwie, Teresa zaś powoli go tracąc uczyła siebie i dzieci funkcjonowania, walki o siebie.

Monika jest bohaterką, która dba o siebie, ale wszechobecnego kultu młodości i patrzenia na świat przez pryzmat wizualny tutaj nie znajdziecie. To książka, która stanie się dla wielu czytelników znakiem przystankowym, zmusi do wsłuchania się w siebie, jak to czyni jej główna bohaterka, do głębszej refleksji. To książka, która pozwoli Wam odkryć nowe doświadczenia i spojrzenia na świat. 
Bohaterka książek Agnieszki Moniki Polak pokazuje nam swój świat z wielu stron. Najpierw ten szybki, oparty na sukcesie, pędzie życia, a w drugiej części ten zupełnie spokojny, w którym się to życie wręcz celebruje, przestawiając na jego półkach najważniejsze wartości i priorytety. Czas z książkami Autorki będzie dla każdego czytelnika czasem wyjątkowym, jak każda podróż:

„Podróże są bardzo ekscytujące i inspirujące. Dają poczucie wolności, a nade wszystko wiele uczą. Każdy wyjazd, nawet ten najkrótszy, może stać się dla człowieka punktem zwrotnym w jego życiu.”
Wspaniała, wzruszająca, refleksyjna. Książka, która staje się znakiem przystankowym zachęcającym do głębszych medytacji o naszych wartościach w życiu.

Polecam!


Książce patronuję medialnie. Na okładce znajdziecie też kilka moich słów rekomendacji :)
Za możliwość patronatu i zapoznanie się z treścią przedpremierową książki dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...