„Senne wskazówki” Justyna Ewelina Depta. Jeśli nie wierzysz w magię, elfy, skrzaty leśne, krasnale i wróżki, czas to zmienić :)Wydawnictwo Psychoskok

Ilość stron: 55

Rok wydania: 2014

Książkę znajdziecie:


Jeśli myślicie, że magia nie istnieje, to jesteście w dużym błędzie, a Justyna Ewelina Depta postarała się, żeby Wam to skutecznie udowodnić. Historia Amandy pokazuje konstrukcję współczesnego świata, zapracowanego, goniącego za dobrobytem, bogactwem materialnym, którym lubimy się otaczać, a zapominamy o tym, czym jest drugi człowiek, kim są nasi bliscy, jaki jest sens naszego życia, jakie priorytety powinniśmy wynieść i celebrować w swoim życiu. Owszem, pieniądze dają szczęście, ale tylko zewnętrzne, wiele ułatwiają, ale chyba człowiek liczy się najbardziej.


Amanda ma dwanaście lat i wszystko, czego zapragnie. Rodzice bardziej skupieni na swojej pracy, obowiązkach już dawno zapomnieli, że mają w ogóle córkę. Dziewczynka dorasta w dobrobycie, którego nawet nie potrafi uszanować. Otoczona wianuszkiem obcych ludzi, którzy zatrudnieni przez jej rodziców są na każde niemal skinienie i zachciankę dziewczyny. Stara Natalia jako opiekunka i gospodyni, czy Ryszard będący kierowcą. Gdyby Amanda miała jeszcze inny charakter, z szacunkiem odnosiła się i do innych, do ich pracy, czy uczuć, może jej życie wyglądałoby inaczej. Jednak z każdym dniem zmanierowana, arogancka dziewczyna staje się zgorzkniałą egoistką, która poza czubkiem swojego nosa nie widzi niczego i nikogo. Nie inaczej Amanda odnosi się do swojej najlepszej przyjaciółki Moniki, z którą dojdzie do konfliktu. Miałam w pewnym momencie wrażenie, że swoim zachowaniem dwunastolatka osiągnie apogeum, że zniszczy wszystko. Monika wiele daje Amandzie ze swojej strony, ale tamta nie potrafi tego uszanować, przechwalając się na każdym kroku zagranicznymi wycieczkami, drogimi ciuchami, wszechogarniającym ją materializmem i błyskotkami, które rodzice kupują jej z byle okazji.


Zachowanie Amandy daje nam, dorosłym do myślenia. Uwielbiała być w centrum zainteresowania, dostawać to, czego tylko zapragnęła. Czy tak wygląda nasz świat? Dlaczego zapomnieliśmy o wartościach najważniejszych w życiu. Rodzice dziewczynki zapracowani, nawet nie mieli czasu na spędzanie czasu razem, ba!, okazuje się, że nie mieli w ogóle wolnego czasu. 


Dlatego z pomocą przyjdą dobre wróżki, elfy, skrzaty. Nie wierzycie? Czas uwierzyć. One istnieją. Podejmą też niejedną próbę, by zmienić zachowanie Amandy. Czy i jakim sposobem im się uda?„Senne wskazówki” Justyny Eweliny Depty to gorzka opowieść o współczesnym życiu opartym na, często bezkompromisowości, podążaniu za realizacją planów, celów wyimaginowanych, na zatracaniu się w wyścigu o więcej i więcej. Zachowanie głównej bohaterki ma jakieś podstawy, ale też zacznie zbierać tego konsekwencje. Czy Amanda zrozumie, jakie w życiu powinno się mieć priorytety?Polecam!Za egzemplarz książki dziękuję:


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...