„Mały Polak we Włoszech. Przewodnik dla dzieci i młodzieży po polonikach” Edyta Gawryś. Co warto wiedzieć, zobaczyć i odkryć :)Wydawnictwo Ekwita

Ilość stron: 48

Ilustracje: Katarzyna Rzędzian

Nowość wydawnicza dostępna w księgarniach internetowych
Znacie Julkę i Janka, dwunastoletnich bliźniaków? Jeśli nie, czas to nadrobić! Ta wyjątkowo rezolutne, mądre i ciekawe świata rodzeństwo, które za cel postawiło sobie odkryć przed młodszymi, czy nawet swoimi rówieśnikami tajemnicze, aczkolwiek związane z Polską miejsca, dokumenty lub tablice pamiątkowe o polskim charakterze, zwane polonikami, które znajdują się we Włoszech. Julka i Janek są Polakami. Wydawałoby się to prostym zadaniem, a wcale takie nie jest, bo wszystkich tych miejsc we Włoszech jest tyle, że powstałaby z tego zbyt obszerna publikacja. A jak wiadomo ma ona zachęcać, a nie odciągać czytelników do czytania i przenoszenia się w świat nieograniczonej wyobraźni. 


Autorkę, Edytę Gawryś mieliście okazję poznać już u mnie na blogu, przy okazji Jej pierwszej publikacji „Piotrek w Watykanie”, której to bohaterem był czternastoletni Piotrek i dzięki niemu poznawaliśmy najciekawsze miejsca oraz historię Watykanu. Dzisiejsza propozycja również skierowana jest do dzieci i młodzieży, ale nawet rodzice znajdą w niej wiele interesujących faktów z historii, czy informacje, gdzie znajdują się właśnie poloniki.

Odkrywanie historii oraz początków emigracji Polaków do Włoch nie byłoby możliwe, gdyby nie tajemnicza, magiczna busola znaleziona na strychu starego domu. To właśnie ona przeniosła naszych młodszych bohaterów do przeszłości. Rodzeństwo poznało przyczyny emigracji Polaków, historię hymnu polskiego, który powstał przecież we Włoszech. Dzieci trafiają do Muzeów Watykańskich w Rzymie, gdzie podziwiają freski na suficie w Galerii Kandelabrów i przy okazji historię między innymi polskiego poselstwa papieża Leona XIII. Wraz z Generałem Władysławem Andersem poznają historię udziału polskiego Korpusu w bitwie pod Monte Cassino. Odbywają sentymentalną, emocjonalną podróż do wspomnień i tęsknoty za krajem, dzięki korespondencji wojennej żołnierzy, czy wpisów z pamiętnika sanitariuszki z 2 Korpusu Polskiego oraz historię jednego z najbardziej odważnych polskich żołnierzy – niedźwiedzia Wojtka. To oczywiście nie wszystkie miejsca, w których pojawili się nasi bohaterowie. Są też informacje o bardzo znanych polskich poetach, naukowcach i wieszczach narodowych, którzy w jakiś sposób związani byli z Włochami. Ale, żeby się to wszystko odkryć, musicie sięgnąć po tę niecodzienną, ciekawą publikację.

W książce znajdują się również różne zadania związane z przeczytaną wcześniej treścią, ciekawostki, a nawet wzmianki zwane kontekstami, które pomogą pogłębić i poszerzyć zdobytą już wiedzę o polonikach. A tych, jak się okazuje jest dużo, dużo więcej.Poloniki to miejsca rzadkie, ale ważne dla tamtejszej Polonii. Dzięki tej książce poznamy wiele od źródełka. To rodzaj zabawy przez naukę, bo jak wiadomo, podróże kształcą, nawet, jeśli jest to tylko podróż dzięki stronicom książki. Warto sięgnąć i razem z dzieckiem odkrywać tajemnicze miejsca, o których my sami wiemy niewiele. To też okazja do tego, by spędzić chociaż odrobinę wspólnie, w rodzinnym gronie. A książka jest ku temu najlepszą okazją. Dzieci mogą czytać ją samodzielnie, bo nie jest napisana jakimś skomplikowanym językiem. 

Warto! Polecamy!
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu:
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...