„Narratologia” Paweł Tkaczyk. W kulturze i sztuce wszelkie tło jest bardzo ważne...


Wydawnictwo Naukowe PWN

Ilość stron: 160

Nowość wydawnicza, którą znajdziecie:
Każdy pisarz i twórca wie, że tło jest w dziele niezwykle ważne, od niego między innymi zależy, w jaki sposób jego dzieło zostanie przyjęte przez odbiorców. I tak jak w muzyce ważne są pierwsze nuty danej piosenki, tak w malarstwie tło ma niebagatelny rzut na całość obrazu, tak w powieści ważna jest narracja. Bez dwóch zdań czytelnik jest w stanie po pierwszych wersach danej pozycji stwierdzić, czy będzie czytał ją dalej, czy też skapituluje i odłoży ją na bok. 

Pojęcie narratologii po raz pierwszy zostało zaproponowane przez Tzvetana Todorova w 1969 roku i oznacza nic innego, jak badanie narratologiczne, analiza narracji, rozłożenie je na czynniki proste, takie jak: język, emocje, napięcie, siła napędowa, iskra powieści, a nawet jej ton, barwa i podjęty temat. Bez wątpienia, to tylko niektóre z ważnych elementów. Do tego dochodzą jeszcze aspekty merytoryczne – odrzucanie utartych schematów, czy omijanie szablonów we wcześniej, ogólnie przyjętych ramach.

Książka ta nie podsunie Wam pod nos gotowych rozwiązań na znakomitą historię, ale uświadomi Wam, jak trudno jest z prostej, niepozornej historii stworzyć szczebel po szczebelku intrygującą, opowieść, która wciągnie potencjalnego czytelnika bez reszty. Bo zazwyczaj o prostym życiu pisze się najtrudniej. Ja osobiście znalazłam w niej bardzo wiele cennych wskazówek. Mowa w niej nie tylko bowiem o powieściach, ale i bajkach. 


Paweł Tkaczyk uświadamia czytelnikom, jak ważne jest budowanie w książce emocji, z czego powinny się one narodzić, jak je stopniować i jak powinno się swoją historię właściwie rozpocząć, co powinno stanowić jej trzon, jak można budować relacje między bohaterami powieści. Jednym słowem, autor nie moralizuje, ale pokazuje pewne możliwości na licznych przykładach. 
„Narratologia” Pawła Tkaczyka to bardzo ciekawa, napisana prostym, nieskomplikowanym językiem książka zbudowana z dwudziestu dziewięciu rozdziałów konkretnych rad, jak stworzyć powieść, po którą zechce sięgnąć jak największa liczba odbiorców. To książka, która zabierze Was w podróż ciekawą i odległą. Pokaże Wam wiele historii z różnych punktów widzenia. Może zainspiruje Was na tyle, że zaczniecie tworzyć swoją własną? Kto wie?


Polecam!


Za egzemplarz dziękuję:Komentarze

Popularne posty z tego bloga

[Przedpremierowo] „Wierszyki dla dzieci” Jakub Narloch

„Przed wyrokiem” Wiesław Hop. Los i przeznaczenie rzucają nami w miejsca, w których jesteśmy najbardziej potrzebni...

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...