czwartek, 29 czerwca 2017

[Recenzja przedpremierowa. Patronat medialny. Rekomendacja] „Rana” Aleksandra Berkowska. O tym co boli nie tylko fizycznie...Wydawnictwo Literackie Białe Pióro

Ilość stron: 92


Zazwyczaj o jakiejkolwiek chorobie nie myślimy nawet, kiedy nic złego nam, czy naszym bliskim się po prostu nie dzieje. Zainteresowanie rośnie, kiedy pojawiają się niepokojące symptomy, objawy. Czy interesujemy się czymś, jeśli nas to zwyczajnie nie dotyczy? Nie. A warto wiedzieć, przynajmniej tyle. Wiedzieć, że istnieją takie dosyć dziwne, rzadkie, nietypowe schorzenia, jak chociażby AZS – atopowe zapalenie skóry. W dzisiejszych czasach dosyć częstsze, ale jeszcze nie wynaleziono na nie lekarstwa. Można złagodzić objawy, ale nie zniwelować całkowicie choroby.


Basia uczy się w gimnazjum i wspólnie z koleżankami przygotowuje się na ważny w ich życiu bal gimnazjalny. Nie byłoby w tym może nic dziwnego i nietypowego, gdyby nie fakt, że dziewczyna ma kompleksy z powodu atopowego zapalenia skóry, które objawia się u niej przeważnie czerwonymi, swędzącymi plamami. Od dzieciństwa Basia zmaga się z docinkami rówieśników, szczególnie ze strony Dominiki – klasowej gwiazdy, która czuje się jedyną i nieskazitelną dziewczyną, przekonaną o swojej wyjątkowości i dobitnie daje to odczuć każdemu, a szczególnie Basi. Basia ma kochającą rodzinę i przyjaciółki, którzy przy każdej możliwej okazji wspierają ją psychicznie i angażują w jej życie, dając do zrozumienia, że pomimo choroby nie jest ani gorsza, ani zła.

Autorka nakreśliła znakomicie świat młodzieży od środka. Ich radości, marzenia, codzienności, ale też nierówności społeczne oraz łatwość wyławiania ze swego kręgu ofiar i nękanie, choćby psychiczne. A to jest niedopuszczalne. Jak zakończy się ta historia? Świetnie napisana książka, z idealnie skonstruowanymi dialogami i żargonem typowym dla środowiska gimnazjalnego.


„Rana” Aleksandry Berkowskiej porusza ważny temat, zmuszając czytelników do wniknięcia w rzeczywistość współczesnej młodzieży, pokazując różne jej odcienie, skupiając na relacjach między nimi oraz dorosłymi. To też książka o pewnych wyborach i sile młodzieńczej przyjaźni, która różnie się potrafi ułożyć. Mądra, uświadamiająca, ciekawa. Książka o silnych więzach rodzinnych, przyjaźni i wrażliwości, zmuszająca również do szerszej dyskusji.


Polecam!
Pozycji patronuję nie tylko medialnie, ale na okładce znajdziecie też moją rekomendację :)
Za możliwość patronatu i tekst przed premierą, dziękuję Wydawnictwu:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz