Posty

Wyświetlanie postów z lipca 30, 2017

„Prawdzie w oczy” Leopold Trafny. Spojrzeć poezją prosto w oczy...

Obraz
Wydawnictwo Psychoskok
Ilość stron: 134
Nowość wydawnicza

Chociaż Autor już na wstępie wyjaśnia, że nie traktuje swego pisania jak poezji, dla mnie osobiście spotkanie z Jego twórczością jest czymś w rodzaju spowiedzi, próbą dokonania pewnych życiowych rachunków sumienia, czy po prostu podsumowań uwieńczonych zwierzeniami. To wersy obrazów wyjętych spod powiek wspomnień, doświadczeń, konterfektów minionej epoki i związanych z nią wielu wydarzeń, których Autor był świadkiem, bądź czynnym uczestnikiem.
Leopold Trafny urodził się osiem lat wcześniej przed wybuchem drugiej wojny światowej. Jako kilkuletni chłopiec pracował w folwarku u Niemców w Bogusławicach przez cały czas trwania wojny. Tuż po, kontynuował naukę i był aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej oraz aktywnie uczestniczył w życiu chóru parafialnego w Lubotyniu. Skończył studia wyższe na Politechnice Szczecińskiej. Debiutował na łamach Gazety Kolskiej felietonami i artykułami z nauki społecznej kościoła. 
Tomik wierszy

[Konkurs patronacki] Opisz w kilku zdaniach i wygraj książkę "Czesław Miłosz. Inspirujące pragnienie Boga" Krystyny Hoła :)

Obraz
Kochani!
Jako jeden z patronów medialnych książki "Czesław Miłosz. Inspirujące pragnienie Boga" Krystyny Hoła, mam przyjemność ogłosić konkurs, w którym macie możliwość wygrać dwa egzemplarze tej pozycji. Zadanie konkursowe nie jest trudne.
Zasady konkursu:
W konkursie udział może wziąć każdy.

W komentarzu pod postem odpowiadacie na pytanie konkursowe. Opiszcie w kilku zdaniach, co Was urzeka w poezji Czesława Miłosza? A może macie jakiś swój ulubiony wiersz Naszego Noblisty? A może chcielibyście na nowo w tę poezję się zagłębić i szukacie inspiracji, jakiegoś bodźca, który Was do tego zmobilizuje? Napiszcie o tym wszystkim, opiszcie swoje wrażenia, a może pragnienia.
Interpretacja tematu dowolna.

Konkurs rozpoczyna się dzisiaj, czyli 3 sierpnia b.r., a kończy 3 września o godz. 23:59 :)


Podpiszcie się jakoś, by nie było krępującej sytuacji przy wyłanianiu zwycięzców. Nie musicie ujawniać swojego adresu e-mail.

Nagrodami w konkursie są dwa egzemplarze książki "Czesław Mił…

[Przedpremierowo] „Paweł i Indianie” Agata Hryniewicz. Niesamowita przygoda w trakcie wakacji :)

Obraz
Wydawnictwo Novae Res
Ilość stron: 88


Kiedy rozpoczynają się wakacje, dzieciom przychodzą różne pomysły do głowy. Jeszcze gorzej, kiedy w ten wolny czas wkrada się nuda. Antidotum można mieć w zasięgu ręki. Wystarczy sięgnąć po książkę, która przeniesie nas do magicznego świata i od razu wszystko wokół zdaje się być inne, bardziej kolorowe i pozytywne.

Paweł kolejne wakacje z rzędu spędza w domu, w dodatku nie może dogadać się z kolegami, którzy bawiąc się na podwórku w Indian wyśmiewają kolegę, że na niczym się nie zna. Wtedy dziadek Pawła postanawia pokazać wnukowi, kim byli prawdziwi Indianie. Głęboko schowana szkatułka z cennymi przedmiotami, jakie w tej rodzinie przekazuje się z pokolenia na pokolenie kryje w sobie bezcenne, ale i magiczne skarby. Jeden dźwięk z tajemniczej piszczałki sprawi, że Paweł przeniesie się do innego świata – do plemienia Dakota. Tam pozna Małego Kruka, jego siostrę Szumiącą Rzekę oraz pozostałych członków plemienia. Chłopiec nawet się nie spodziewa, że c…

„Tajemnica Wyspy Flatey” Viktor Arnar Ingólfsson. To co oczywiste nigdy takie nie jest...

Obraz
Wydawnictwo Editio Black
Ilość stron: 252


Chociaż ta niewielkich rozmiarów powieść intryguje od pierwszych wersów, wielbicielom zawiłych historii może wydać się z lekka smętna i mało obiecująca. Jednak ten specyficzny klimat islandzkich wysepek, który spowija morski chłód, gęsta poranna mgła i swoista mozaika zapachów, tworzy coś zgoła wyjątkowego. To moje pierwsze spotkanie z kryminałem islandzkim. Trochę za misternie zbudowany, przytłaczający przeciągającym się śledztwem, nazbyt mało wyraźnymi bohaterami ma jednak w sobie to coś, co elektryzuje, a żądny odpowiedzi na wiele kłębiących się pytań czytelnik będzie dążył do rozstrzygnięcia całej sprawy.

Uciążliwe były imiona i nazwy islandzkie, jednak da się przyzwyczaić. Tym bardziej, że w powieści i na tytułowej Wyspie Flatey nie zamieszkuje za dużo mieszkańców. Cała akcja toczy się w przeciągu kilku dni czerwca roku 1960. Na jednej z wysp należącej do archipelagu Flatey jeden z jej mieszkańców odkrywa ciało człowieka. Po ścisłym dochod…

Wyniki konkursu z tomikiem Piotra Sitnika "Wydeptane" :)

Obraz
Kochani!
Jak dobrze mieć u swego boku pomocne "duszyczki", które bezinteresownie potrafią pomóc w wyborze zwycięzców. Dziękuję wszystkim za udział. Nie tak liczny, jakby się chciało, ale mimo wszystko niektóre odpowiedzi wprawiały w konsternację. Jest mała niespodzianka od wydawcy, który zdecydował się przeznaczyć nie dwa, jak to było na początku, ale trzy e-booki, za co serdecznie dziękuję, bo automatycznie doszła jedna osoba, która, mam nadzieję będzie się cieszyła z nagrody!

Serdecznie gratuluję!

Wszystkich czterech zwycięzców proszę o kontakt z adresami do wysyłki nagród. Z tymże, osoby, które wygrały e-booki proszę o adres e-amil inny niż gmail. Wiem, że są kłopoty przy przesyle pdf-u na pocztę gmail. Dlatego, jeśli posiadacie jakieś inne konto, na innej platformie, to poproszę: stokrotka954@wp.pl, bądź na FP na Facebooku :)
Wszystkie nagrody rozsyła Wydawnictwo Literackie Białe Pióro!
[Zapowiedzi wydawnicze] Najbliższe premiery Wydawnictwa Replika :)

Obraz
Już 8 sierpnia b.r. nakładem Wydawnictw Replika ukażą się:


"Dziewczę ze Słonecznego Wzgórza"
Bjørnstjerne BjørnsonLiczba stron: 240 Oprawa: miękka + skrzydełka Kategoria: klasycy literatury

Pełna miłości, ciepła i wiary w człowieka opowieść, która przyniosła nagrodzonemu Noblem autorowi wielką sławę. Torbjørn to chłopiec pochodzący z niezamożnej rodziny, psotny i porywczy, często wdający się w bójki. Synnøve, jego rówieśniczka, jest córką bogatego gospodarza, mieszkającą w miejscu słynącym z pięknych widoków, zwanym Słonecznym Wzgórzem.  Torbjørn od najmłodszych lat podkochuje się w dziewczynce, a z czasem między obojgiem rozkwita miłość. Surowi rodzice Synnøve nie akceptują jednak chłopaka, ale to nie jedyny powód, dla którego związek tych dwojga staje pod znakiem zapytania.  Czy zrodzona w dzieciństwie miłość pomiędzy biednym chłopcem a zamożną dziewczynką przetrwa próbę nie tylko czasu, ale i charakterów?

"Zostań ze mną, Karolino" Alina Białowąs

Liczba stron: 320 Op…

[Przedpremierowo. Patronat medialny i rekomendacja] „Nigdy nie poddam się! Tom I. Udomowiona” Helena Waszniewska. Głębokie studium psychologiczne kobiety, która pragnie w życiu ciepła i prawdziwej miłości...

Obraz
Wydawnictwo Novae Res
Ilość stron: 537
Premiera 22 września 2017 r.

Na pozór prosta opowieść o prawdziwym życiu lecz w miarę odsłaniania kolejnego rozdziału mamy tutaj misternie utkaną szkatułkową historię z głębokim studium psychologicznym obrazu kobiety – córki, matki, żony, która całe życie szuka swego szczęścia i ciepła u boku kochającego, rozumiejącego ją mężczyzny. Wewnętrzna autodestrukcja Alicji rozpoczęła się już w dzieciństwie, kiedy jej apodyktyczna matka stawia przed dziewczyną cele i bariery nie do przebicia, w dodatku deprecjonując jej oczekiwania wobec życia i marzenia o ciepłym domu, w którym nie musiałaby słuchać wiecznych oczekiwań, gdzie podejmowałaby sama decyzje. 

Myślę, że wiele kobiet utożsami się z postacią Alicji. W życiu bowiem nigdy nie jest kolorowo i słodko. Los potrafi okrutnie z nas zadrwić. Autorka bardzo plastycznie i autentycznie nakreśliła charakter swojej bohaterki, od początku budując jej cierpienie, wewnętrzny bunt i nienawiść do najbliższych. Bohat…

[Konkurs patronacki] Zinterpretuj tytuł i wygraj "Pędzle w kieliszku" Patryka Beniamina Grabca :)

Obraz
Kochani!
Dzisiaj macie okazję wygrać jeden z moich kolejnych patronatów "Pędzle w kieliszku" Patryka Beniamina Grabca. Recenzję książki znajdziecie - TUTAJ :) 
Zadanie konkursowe nie jest trudne, a macie okazję zdobyć dwa egzemplarze powieści.
Zasady konkursu:
W konkursie udział może wziąć każdy.
W komentarzu pod postem odpowiadacie na zadanie konkursowe. Zinterpretujcie tytuł, tak najzwyczajniej po swojemu, jaka pierwsza myśl Wam się narzuca. W jakiej formie jej dokonacie, zależy od Was.

Konkurs rozpoczyna się dzisiaj, czyli 31.07 b.r., a kończy 28.08 o godz. 23:59 :)

Podpiszcie się jakoś, by nie było krępującej sytuacji przy wyłanianiu zwycięzców. Nie musicie ujawniać swojego adresu e-mail.
Nagrodami w konkursie są dwa egzemplarze powieści "Pędzle w kieliszku" Patryka Beniamina Grabca, których sponsorem jest Wydawnictwo Novae Res.
Po terminie wygaśnięcia konkursu, w ciągu trzech dni postaram się wyłonić zwycięzców.
Udostępnijcie post konkursowy, polubcie profile: W…

[Audiobook] „Za kogo ty się uważasz?” Alice Munro. O trudnych do zdefiniowania relacjach

Obraz
Czyta: Anna Gajewska
Długość: 8 godz. 28 min.

Czytałam wiele dobrych recenzji, które zachwalały twórczość Autorki, więc skorzystałam z okazji i odsłuchałam jednej z wielu pozycji. Jestem bardzo zadowolona – z interpretacji, z tekstu. Bardzo profesjonalne odczytanie tekstu przez lektorkę w całości oddało klimat, jaki istnieje w powieści. Anna Gajewska stanęła na wysokości zadania, a ja przywiązuję do tego dużą uwagę. Inaczej nie byłoby tego uroku, który ze sobą niesie książka. Z przyjemnością słucha się głosu lektorki – bardzo ciepłego, stonowanego, z odpowiednią intonacją, barwą, emocjami.

Sama powieść ma wyraźną budowę powieści szkatułkowej, bardzo wyraźnie opisuje życie Rose z miasteczka, a raczej prowincji, z końcówki lat pięćdziesiątych. Autorka znakomicie oddała tamten klimat i aurę. Dzieciństwo Rose przesiąknięte prymitywizmem, biedą, schematycznym, stereotypowym obrazem kanadyjskich mieszkańców miasteczka, gdzie podejście do kobiet było przekazywane z pokolenia na pokolenie - be…

Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni, czyli klasyka w miniaturze :)

Obraz
Ostatni weekend lipca to Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni, czyli uczta dla książkoholików i jednocześnie pomysł na aktywne spędzenie wakacyjnego czasu, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Byłam i bardzo się z tego cieszę. Nie byłam na Warszawskich Targach Książki, ale pasował mi wyjazd z wycieczką do Gdyni, idealnie wpasował mi się w termin pleneru. Miałam nadzieję spotkać wreszcie moje wspaniałe Autorki, które cenię i uwielbiam za to, kim są tak zupełnie prywatnie.


Pogoda dopisała w stu procentach, chociaż ostatnie dni, to po prostu masakra. Nie rozpieszcza nas lato w tym roku, a tu żniwa powinny być w rozkwicie. Gdynia przywitała nas słońcem, wiatrem, cudownym morzem rozciągającym się aż po horyzont, śpiewem mew, tuptających na murku gołębiami. Miasto ma swój urok i nikt mu tego nie odbierze. Plaża co prawda mała i po południu była już oblegana, że szpilki nikt by nie wcisnął, ale przyciąga. 
Nadmorski Plener Czytelniczy odbywał się w miłej atmosferze. Nie brakowało wystawców, …