Posty

Wyświetlanie postów z października 15, 2017

„Metalowa Dolna” Bruno Kadyna. Abstrakcja ukrywająca ludzkie uczucia...

Obraz
Wydawnictwo: Filologos 
Ilość stron: 97
Rok wydania: 2015


W dwudziestu dwóch treningach można zawrzeć tragedię, cierpienie, radości i smutki oraz wewnętrzne rozterki bohatera, który żyje w swoim zamkniętym, trochę odizolowanym świecie, w pewnym momencie nie odróżniając abstrakcji od realnej rzeczywistości. Miałam wrażenie, że Tomasz zagubił się w tym swoim świecie. Ale nic dziwnego, nawet taki twardziel jak on też ma przecież uczucia, tylko rzadko je ujawnia.

Myślę, że ten wątek abstrakcyjnego Zgniatacza, który pojawi się jako wytwór jego wyobraźni porusza też ważną kwestię ukrywanych pod płaszczykiem maczo, męskich uczuć i emocji. I teraz chciałabym przejść do sedna. Tomasz ma piękną żonę Kasię, która ma raka. Jego pasja to ćwiczenia na siłowni. Jest sprawny fizycznie, ma niezadowalającą go pracę i bardzo nietypowe, jak na faceta zainteresowanie – chciałby pracować jako projektant biżuterii i tworzyć ją własnoręcznie. Tymczasem pracuje jako handlowiec. Już w trakcie choroby żony ukrywa…

[KONKURS PATRONACKI] Napisz, czym dla Ciebie jest chleb i wygraj "Piekarskie drogi" Mariana Pozorka :)

Obraz
Kochani!
Jako jeden z patronów medialnych mam przyjemność ogłosić konkurs, w którym macie możliwość wygrać "Piekarskie drogi" Mariana Pozorka. Książka warta uwagi. Pytanie konkursowe nie jest trudne, ale zanim przystąpicie do udzielania odpowiedzi, zapoznajcie się z zasadami konkursu.
Zasady konkursu:
• Organizatorem konkursu i sponsorem nagrody jestem ja
• Konkurs przeprowadzany jest na terenie Polski

• Konkurs trwa od momentu opublikowania postu konkursowego do 5 listopada b.r. do godziny 23.59

• Konkurs przeprowadzany jest na podstawie niniejszego Regulaminu
• Uczestnikiem może być każda osoba pełnoletnia, która w razie wygranej będzie mogła podać polski adres do wysyłki
• Należy kreatywnie odpowiedzieć na pytanie zadane w poście konkursowym. W czasach przesytu konsumpcyjnego chleb jest czymś powszednim, jednak posiada jakąś swoją symbolikę i głębsze znaczenie. Dla każdego człowieka oczywiście, inne. Stąd pytanie, czym jest dla Was chleb?
Interpretacja dowolna.
* Polubcie m…

Wyniki konkursu z "Mrocznym Postscriptum" Karoliny Wiaczewskiej :)

Obraz
Kochani!
Dziękujemy z autorką za udział w konkursie. Zainteresowanie było dosyć spore, bo widziałam statystyki, ale udział wzięły tylko dwie osoby. I te dwie osoby wygrywają.
A są to:
Emka i Nieidentyczna


Na przyszłość - proszę się nie bać brać udział. Nikt z nas nie gryzie, a poza tym, to ma być zabawa. Nikt z niczego Was nie będzie rozliczał.
Gratuluję serdecznie!
Zwyciężczynie proszę o kontakt e-mailowy: stokrotka954@wp.pl z adresami do wysyłki nagród. Czekam 48 godzin.

Pozdrawiam :)

[Patronat medialny. Rekomendacja. Recenzja przedpremierowa] „Krawatki w kwiatki” Dorota Nowicka. Optymizm, poczucie humoru, radość z życia, tęsknota, refleksja nad pewnymi aspektami życia i nie tylko...

Obraz
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
Ilość stron: 66

„Wystarczy tylko łyżeczka cukru
by herbata nabrała smaku
odrobina wanilii do ciasta
dla aromatu
[...]”


Wstępem z wiersza „Wystarczy tylko” pragnę wprowadzić Was w świat różnobarwnych wersów autorki, której poezja wywołuje mnóstwo refleksji, zatrzymuje na chwilę czas, składa przed nami uchwycone w locie chwile, by z mgły codzienności wydobyć esencję i tęsknotę za tym, co było kiedyś. Czytając wiersze Pani Doroty miałam wrażenie, że autorka wyjęła z szuflady wszystkie kolory tęczy i pędzlem nadawała kolor każdemu z nich. Każdy z nich niesie jakiś sentyment, brodzi po odległych zakątkach duszy, by przywołać obrazy znane tylko albumom przeszłości.
„Są ludzie dla których wszystko jest proste
jak dwa razy dwa i tak samo oczywiste...”

Pani Dorota nie skupia się na błahostkach. Często używa metafor przyrównań. Nie brak w tomiku wierszy opisujących naturę, ale też nie brak nawet takich, jak „Apel do panów polityków”. Skupia się na subtelnej kobiecości…

„Babci Basi wiersze nowe już dla dzieci są gotowe” Barbara Śnieżek. Idealna książeczka na wspólne spędzanie czasu razem z dzieckiem :)

Obraz
Wydawnictwo Armagraf
Ilość stron: 32


Pani Barbara Śnieżek lubi zaskakiwać i przygotowywać niespodzianki dla swoich małych czytelników. Nie inaczej jest tym razem. Ta sympatyczna książeczka przygotowana z myślą o milusińskich niejednokrotnie wywoływała na mojej twarzy uśmiech. Kiedy książeczkę czytałam razem ze swoim młodszym synem zatęskniłam za swoim dzieciństwem. Wiem, że nie jestem jeszcze taka stara, ale co ja za to mogę, że taka sentymentalna...Pani Basia mnie zadziwia swoją pomysłowością i dźwięcznością swoich rymowanych wierszy, które łatwo wpadają w ucho i nie da się ich tak szybko zapomnieć. A są o wszystkim, co nas otacza. Pani Basia, obok rymów i zrozumiałego dla dzieci słownictwa skrupulatnie wplata w dźwięczne wersy mądrości i obrazy otaczającej rzeczywistości, aby pewne rzeczy było im łatwiej zrozumieć. 
„Ukryło się echo w zielonej dąbrowie,
w gęstej leśnej głuszy, pomiędzy listowiem
i wszystkich przedrzeźnia, i głosy powtarza,
wiernie naśladuje, albo je powtarza.
[...]”


Zmie…

„Filozofia jest otwarciem się na świat. Życie otwarciem na człowieka.” Wywiad z Karoliną Wiaczewską, autorką "Kaleczników" oraz "Mrocznego Postscriptum" :)

Obraz
„Filozofia jest otwarciem się na świat. Życie otwarciem na człowieka.”


Kobieta niezwykle aktywna, intrygująca i szczera. Autorka dwóch książek, dla której filozofia ludzka, człowiek i jego studium życia to nieustanne pasmo inspiracji. Fascynująca się literaturą klasyczną oraz muzyką, która ma swoją głośność, nośność, monumentalność. Twórczyni wszechstronna, która nie przywiązuje się do swoich bohaterów, stawia im jasno określone cele, nie pozwala na wybryki.

Twórczyni świadoma swojej wartości, która obok poznawania ludzkiej natury chce z czytelnikiem podejmować wspólne konwersacje oparte nie na merytoryce, ale przede wszystkim na epicentrum tematu, które buzuje jak gorąca lawa w obudzonym wulkanie. Chce, by tematy przez Nią podjęte zmuszały do głębszych refleksji i wnosiły w życie coś wartościowego, coś, czego tak łatwo się nie zapomina. Zawsze skrupulatnie przygotowuje zarys swoich opowieści, z należytą estymą, by wszystko co nakreśli dla czytelnika było na jak najwyższym poziomie w …

Relacja z prelekcji w 21 odsłonach o Günterze Grassie – twórcy kontrowersyjnym, nobliście...

Obraz
Prelekcja poprowadzona przez tucholanina Marka Wolskiego odsłoniła osobę Güntera Grassa od zupełnie niecenzuralnej strony, odzierając autora z wszelkich doskonałości. Osoba Grassa ściśle związanego z Gdańskiem budzi wiele sprzecznych emocji, a nawet kontrowersji. Jako młody chłopak nie miał wcale zapędów do nauki. Edukację zakończył na piątej klasie, studiów nigdy nie podjął, a jednym z kierunków, które stały się jednym ze źródeł utrzymania były lekcje rysunku. 

Rzeźbiarz, rysownik, poeta, prozaik, niby człowiek wielkiego formatu, bo przecież otrzymał w 1999 roku Nagrodę Nobla, a prywatnie człowiek tyran. Od zawsze miewał ciągoty do świata polityki, przedmiotowo traktował kobiety. Do rozstania z pierwszą żoną przyczynił się w dużej mierze jego paskudny charakter. Miało to też przełożenie w jego bardzo kontrowersyjnej twórczości. Znienawidzony przez krytyków literackich, co i rusz otrzymywał krytyczne baty. 


Uwielbiał taniec. Prowadził bardzo wyzywającą twórczość rysownika opartą na b…

[Patronat medialny] „Piekarskie drogi” Marian Pozorek. Klimatyczna historia o trudach życia i prawdziwej pasji szukania swojej drogi...

Obraz
Wydawnictwo: Komograf
Szlak Literackiej PKP – Jazdy
Pociąg nr 17
Ilość stron: 76

Jestem pod ogromnym wrażeniem stylu i pomysłu autora. Niejednokrotnie się przy tej pozycji wzruszałam, a czytanie tak pięknej polszczyzny jest po prostu jak wisienka na torcie. Dzisiaj rzadko kto już tak pisze. Szkatułkowa budowa tej niecodziennej historii pozwala czytelnikowi docenić zawód piekarza. Widać w niej zamiłowanie i ogromny szacunek autora do zawodu, któremu poświęcił niemal całe swoje życie. Dzisiaj tradycje wypiekania chleba można obejrzeć jedynie w muzeum, bo technologia znacznie odbiega od tej, którą kiedyś stosowali nasi pra, pradziadkowie. Poczułam żal i rodzaj rozczarowania, kiedy na końcu książki przeczytałam o niespodziewanej śmierci autora oraz świadomości, że nie będzie już podobnej opowieści. I cieszę się, że ta pozycja została wydana, mam nadzieję, że dotrze do jak najszerszej grupy odbiorców.
Czy biorąc chleb do ręki zastanawiacie się nad procesem jego wytworzenia, nad jego symboliką…

„Królowie życia” Kuba Frołow. Wywiad rzeka z Waldemarem Tkaczykiem i Grzegorzem Skawińskim o wzlotach i upadkach, konfliktach i prawdzie, która zawsze wychodzi na jaw...

Obraz
Wydawnictwo Edipresse Książki
Ilość stron: 208
Nowość wydawnicza

Lubię wywiady. To forma przekazu, w której można zawrzeć wiele emocji, ująć szczerością, pokazać swoje oblicze z nieco innej strony. A taki jest właśnie wywiad rzeka z dwoma charakterystycznymi postaciami zespołu Kombii. Kto dzisiaj nie kojarzy tych dwóch gości? Chyba wszyscy. Muszę przyznać, że szybko czyta się i w dodatku w środku znajduje się gratka dla wszystkich fanów – wkładka ze zdjęciami.Opowieści zza kulis, prawdziwe, szczere, momentami zaskakujące faktami, ale intrygujące. Początki kariery sięgające lat siedemdziesiątych, gdzie Skawiński i Tkaczyk są młodymi chłopakami snującymi marzenia o karierze muzycznej. To właśnie muzyka zasiała ziarno przyjaźni między muzykami, która trwa od ponad czterdziestu lat. Młodzi chłopcy z maleńkiej Mławy szukają swojej muzycznej drogi najpierw w małych, kilkuosobowych kapelach, potem już w nieco większym gronie. Kameleon, Horoskop. Akcent, Kombi, Skywalker, O.N.A i Kombii – taki…

[Konkurs patronacki] Zinterpretuj tytuł i wygraj "Bez wytchnienia" Michała Matuszaka :)

Obraz
Kochani!
Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym konkursem patronackim, w którym macie okazję wygrać jeden egzemplarz papierowy i dwa e-booki najnowszej powieści Michała Matuszaka "Bez wytchnienia". Recenzję mogliście już poznać przedpremierowo u mnie na blogu, ale cały czas można do niej wrócić. Zadanie konkursowe nie jest trudne, ale zanim przejdziecie do jego realizacji, zapoznajcie się proszę z zasadami konkursu.
Zasady konkursu
• Organizatorem konkursu jestem ja, zaś sponsorem nagród jest Wydawnictwo Literackie Białe Pióro, które rozsyła również nagrody
• Konkurs przeprowadzany jest na terenie Polski

• Konkurs trwa od momentu opublikowania postu konkursowego do 31 października 2017 roku do godziny 23.59

• Konkurs przeprowadzany jest na podstawie niniejszego Regulaminu
• Uczestnikiem może być każda osoba pełnoletnia, która w razie wygranej będzie mogła podać polski adres do wysyłki
• Należy w komentarzu pod postem kreatywnie odpowiedzieć na pytanie zadane w poście konkursowym…

„Władca piasków” Eliza Drogosz. Tajemnicze i magiczne wcielenia egipskich bogów...

Obraz
Wydawnictwo Poligraf
Ilość stron: 416
Rok wydania: 2015


Co wspólnego ze współczesnością mają starożytni, egipscy bogowie? Okazuje się, że bardzo wiele, szczególnie w relacjach między nastolatkami, których autorka postanowiła osadzić w klimatycznym Egipcie z wszelkimi jego urokami. Eliza Drogosz należy do pokolenia młodych twórców, bardzo młodych. „Władca piasków” jest Jej debiutem wydanym w wielu siedemnastu lat. Czy jest to aż tak istotne? Myślę, że nie, bo kwestie wieku nie mają tutaj żadnego znaczenia. Pomysł zaś wyróżnia ją z wielu pozycji kierowanych ku młodzieży.

Właśnie do takiej grupy wiekowej zaliczyłabym tę książkę. Młodzież najlepiej rozumie się w swym kręgu niepozbawionym tajemnic. Jak w przypadku bohaterów powieści. Wszyscy oni poznają się na międzynarodowym obozie skierowanym do miłośników historii starożytnego Egiptu, który stanowi rodzaj wynagrodzenia za dobre wyniki w nauce. Jak więc widać można połączyć przyjemne z pożytecznym. Taką możliwość otrzymała również jedna z …

„Poezja jest jak lustro, które odbija tylko kontury” Wywiad z Konradem Sikorą przy okazji premiery tomiku "To tylko woda" :)

Obraz
„Poezja jest jak lustro, które odbija tylko kontury”


Konrad Sikora należy do pokolenia młodych twórców, który zdecydowanie nie zamyka się w tylko jednym gatunku literackim. Od zawsze fascynował Go człowiek, jako istota charakterystyczna, popełniająca błędy, ale też mądra jednostka nosząca w sobie wiele prawd indywidualnych. Bacznie obserwuje rzeczywistość i kreuje ją w swoich dziełach literackich. Człowiek, którego poznaje, ciągle się go uczy na nowo, to tematy znane mu z autopsji.

Mądrość życiowa, jaka wypływa z Jego tekstów odznacza się piękną polszczyzną, co nie ukrywa zaszczepiła w nim polonistka w liceum. Mi opowiedział nie tylko o swoich inspiracjach literackich, warsztacie, ale też o tym, co myśli na temat poezji we współczesnym literackim świecie, jakie Jego zdaniem ma miejsce współczesna kultura, no i do jakich miejsc lubi ciągle wracać.

Konrad jest człowiekiem odznaczającym się wielkim szacunkiem do drugiego, sympatyczny, otwarty na ludzi i tę pozytywną energię da się wyczuć …