sobota, 3 marca 2018

[Audiobook. Patronat medialny] „Błazen. Wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim”. Józef Hen. Prawdziwe odzwierciedlenie życia wybitnego twórcy?


StoryBox.pl 

Czas trwania: 15 godz. 21 min. 

Czyta: Ksawery Jasieński 
"Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz" 


Dla mnie tego rodzaju biografia, to zupełna nowość i coś kompletnie zaskakującego. Od razu muszę podziękować ogromnej pracy, wysiłkowi i intrygującej interpretacji Ksawerego Jasieńskiego. Gdyby nie on, marny byłby wydźwięk tej książki. Lektor wykonał tutaj tytaniczną pracę, czego nie można powiedzieć o autorze publikacji. Zbyt ogromne skupisko niuansów na całej otoczce postaci Żeleńskiego, jak dla mnie przytłaczająca i zbyt obszerna. Autor za bardzo skupił się na, moim skromnym zdaniem, wszelkich ścieżkach postronnych, niż na samym Żeleńskim. Zabrakło mi ewidentnie jego pierwiastka, jego osobowości, jego iskry przebojowości. Tadeusz Boy-Żeleński przemykał gdzieś obok, za mało było go w centrum. I kwestia najistotniejsza, dlaczego autor publikacji pominął prawdziwe pochodzenie Żeleńskiego? Jakby to miało zadecydować o odbiorze jego postaci. 


Wydaje mi się również, że zabrakło autorowi pewnej konsekwencji w zachowaniu chronologii zdarzeń. Przeskakiwanie z dygresji na dygresję, cofanie się do zdarzeń z przeszłości Żeleńskiego, potem wybieganie w daleką dorosłość, by znowu wrócić do jakichś wydarzeń z dawnej przeszłości, to strasznie wybija z pewnego przepływu informacji. Trudno skupić się na jednej rzeczy, kiedy przeskakuje się do drugiej, dodatkowo okraszonej dygresjami autora. Wymaga to ogromnego skupienia i pewnej, wstępnej wiedzy o życiu Żeleńskiego, by być już w temacie i wiedzieć o co w ogóle chodzi. 


Jaki miał Żeleński stosunek do kobiet? Czym dla niego była miłość, dlaczego nie udało mu się do końca małżeństwo? Jaki był pisarz prywatnie, a jakim prezentował się w roli znakomitego pisarza, wybitnego tłumacza, czy kronikarza? Jak jego rozrachunek wewnętrzny starł się z obrazem tragicznej śmierci? Tego dowiecie się z tej dosyć niecodziennej, innej niż tradycyjne biografie książki. 


Ksawery Jasieński to doświadczony, wielokrotnie nagradzany, odznaczony i znany powszechnie lektor, który przy tej pozycji wykonał niesamowicie ważny kawał dobrej roboty. Dzięki odpowiedniej interpretacji, wyrazistej, charakterystycznej barwie głosu, mistrzowsko oddzielonych sekwencji, to interpretacja na najwyższym poziomie, a z samej pozycji wydobywa to co najlepsze.

Polecam.


Za audiobooka dziękuję: Brak komentarzy:

Prześlij komentarz