[Audiobook. Patronat medialny] „Cierpkie winogrona” Bożena Gałczyńska – Szurek. Oliwne gaje, słoneczne plaże i prawda, z jaką trzeba się zmierzyć...

StoryBox.pl 

Czas trwania: 8 godz. 42 min. 

Czyta: Joanna Domańska 


Autorka szczególnym sentymentem darzy greckie zakątki, okraszając je wspaniałymi opisami magicznych krajobrazów i obyczajów Greków, co w naszej strefie klimatycznej, o tej porze roku, to wręcz inspirująca propozycja na wyjazd. Dodatkowo, autorka wysnuła mądrą, intrygującą historię, która zmusza do głębszych refleksji i zadania sobie kilu istotnych pytań o wartość relacji z bliskimi. Czy bycie z kimś przez wiele lat, życie pod jednym dachem i dzielenie się sobą sprawi, że będziemy wiedzieć o sobie wszystko? Mam również szczęście jeśli chodzi o interpretację Joanny Domańskiej, jednej z moich ulubionych lektorek. Jak zawsze, mistrzostwo! Na tym głosie nikt nie może się zawieść! 


Paulina dopiero po śmierci męża poczuła, jak to jest zostać oszukaną i zmusić się do odkrycia całej prawdy dotyczącej zmarłego męża. Testament zostawiony przez Janka stał się dla kobiety złudnym wyobrażeniem, że lata u boku męża dały jej wszystko, a w rzeczywistości została z niczym. Ani ona, ani ich wspólna córka nie mają prawa do dziedziczenia spadku, jedynym uposażeniem, jakie im pozostało, to samochód i osobiste rzeczy. Co zatem z willą, w której mieszkają? Wsparcie, jakiego w danym momencie potrzebuje, otrzymuje jedynie od teściowej. Paulina wiedziona przeczuciem wybierze się w podróż do Grecji. Czy wizyta na malowniczym Korfu da jej odpowiedzi na wszystkie pytania? 


Bożena Gałczyńska – Szurek dała swojej bohaterce prawo na rozliczenie się z przeszłością i uporządkowanie jej wielu niewiadomych, by zacząć wszystko od nowa. Porusza w swej powieści wiele istotnych kwestii dotyczących relacji między bliskimi nam ludźmi. Czy przez lata związku można tak skrzętnie ukrywać prawdę o sobie, o swoim życiu? Uwrażliwia, jak niewiele potrzeba, by mając wszystko nagle to stracić i musieć odzyskiwać swoją godność. Interesy Janka w Grecji i wyjazd Pauliny, by odszukać tajemniczego spadkobiercę otworzy przed kobietą kobierzec z intrygującymi zagadkami. Autorka doskonale pokazuje też pewne zależności. Strata bliskiej, kochanej nam osoby nie zawsze pozwala na jasny ogląd sytuacji, ale też nie zwalnia z obowiązku doprowadzenia zaistniałych sytuacji do finału. 
Paulina na Korfu pozna przystojnego Greka, a ich płomienny romans nada pewnym wątkom jeszcze większej aury tajemniczości. Do tego plastyczne opisy krajobrazów wyspy, zwyczajów jej mieszkańców - oliwne gaje, zapachy, słoneczne plaże wręcz zachęcają do podróży i poczuciu całej tej palety barw na własnej skórze. Dodatkowo podsycane barwnym, bardzo elastycznym głosem Joanny Domańskiej. Bardzo szybko można wpaść w melancholię i sentymentalizm. Autorka tylko na chwile usypia naszą czujność co i rusz serwując nam jakieś rewelacje odkrywając przed nami pewne sekrety, zmuszając tym samym do głębszej refleksji. 


Bożena Gałczyńska – Szurek ma niezwykle lekkie pióro. Znakomicie nakreśliła charaktery swoim bohaterom osadzając ich w malowniczych i klimatycznych miejscach, naciągając przy tym naszą nić ciekawości do najwyższych stopni, stroniąc od zanudzania czytelnika. Sprawnie operuje słowem i emocjami, które buzują w bohaterach od samego początku. Autorka porusza ważne tematy i skupia się na istocie przekazu fabuły opowieści. Zręcznie wplata mądrości życiowe i pewne punkty spostrzeżeń dając wyraźnie do zrozumienia, że los pisze i tak swoje scenariusze i nie potrzeba naszej ingerencji w jego szyki. Interpretacja Joanny Domańskiej, jak zawsze na bardzo wysokim poziomie. Lektorka umiejętnie lawirowała między postaciami, oddając wszelkie ich emocje, sposób zachowania, czy podejmowania decyzji. Jedna z moich ulubionych! 


Szczerze polecam! 


Za audiobooka dziękuję:
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Piłeczki w palcach żonglerów. Opowieść oparta na faktach z życia pracowników korporacji farmaceutycznych” Artur Zygmuntowicz. O korporacjach prawdziwie...

„Lustro i inne opowieści” Lucyna Mijas

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...