wtorek, 6 marca 2018

[Audiobook. Patronat medialny] „Podarunek z Teksasu” Max Bilski. Komedia pomyłek i dziwnych zbiegów okoliczności...


StoryBox.pl 

Czas trwania: 6 godz. 

Czyta: Roch Siemianowski 


Świetna ta pozycja, uśmiałam się co niemiara. Jeden z najlepszych audiobooków, jakie miałam przyjemność słuchać i cieszę się, że pozycji patronuję medialnie. Od czasu do czasu przyda się dawka zdrowego humoru, okraszonego komedią pomyłek i dziwnych zbiegów okoliczności. Muszę przyznać, że Max Bilski zrobił to znakomicie, a Roch Siemianowski dopełnił całego uroku i szyku tej opowieści. 


Joanna jest szczęśliwą mężatką, pracuje jako reportażystka, jej nieodłącznym towarzyszem jest aparat fotograficzny i... pech, który przykleił się do kobiety jak mucha do miodu. Michał, mąż Joanny to chodzący pedant, racjonalista, który życie bierze z całą jego odpowiedzialnością i ekwipunkiem. Przy charyzmatycznej duszy artysty swojej żony, Michał na nudę i brak zajęcia nie narzeka. Poza pracą bowiem, uwielbia rozwiązywać tajemnicze zagadki. Kiedy Joanna przez media społecznościowe poznaje Emily, Teksankę polskiego pochodzenia, która zaprasza nową znajomą wraz z mężem na spędzenie wakacji właśnie w Teksasie, Michał podskórnie przeczuwa, że kłopoty zaczną się bardzo szybko. I wcale się nie mylił. Już pierwszego dnia po przylocie, Joanna wracając z zakupów, na przyczepce vana Emily przywozi... trupa. Od tego momentu zacznie się seria tajemniczych wypadków, spotkań, a nawet przypadkowych odkryć. Szybko okaże się też, że owym trupem jest znajomy Emily, a wszelkie poszlaki wskazujące na zabójstwo prowadzą do jej byłego męża. Jednak... czy to nie aby za proste i szybkie rozwiązanie? 


Autor znakomicie nakreślił sylwetki swoich bohaterów, którzy są od siebie różni charakterami i poglądami, ale łączy ich jedno – niesztampowość. Jeszcze nigdy nie uśmiałam się tak, jak podczas słuchania tej świetnie napisanej książki. Tutaj jest i gra emocji, i dobry humor, i zagadkowe śledztwo, a nawet tajemnicze zbiegi okoliczności. Tłem społecznym jest współczesny Teksas i ich żywa, tkwiąca w pewnych stereotypach i podejściu do życia kultura. Dzięki autorowi poznajemy chociaż jej odrobinę. Skorumpowaną policję, dążenie wielkich korporacji do pieniędzy, majątków. A w tym wszystkim zwariowani mieszkańcy willi, w której pomieszkują Zawadzcy. 
Nie byłoby świetnego odbioru książki, gdyby nie znakomita interpretacja Rocha Siemianowskiego. Lektor idealnie oddziela opisy od dialogów, dokładając do tego dystans i specyficzne poczucie humoru oraz barwę głosu, którą dostosowuje do każdego z bohaterów. 

Fabuła zaskakuje swoją ekspresją, aktywnością i płynnością, a autor tylko pozornie podstawiam nam pod nos proste rozwiązania, bo za każdym razem wynika z niej coś zupełnie innego, nieprzewidywalnego. 


Szczerze polecam! 
Za audiobooka i możliwość patronatu dziękuję: 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz