sobota, 17 marca 2018

„Detektyw Melania Kura” Ewa Martynkien. Sugestywna opowieść z mądrym przesłaniem...


Wydawnictwo Edipresse Książki 

Ilość stron: 130, oprawa twarda 

Ilustracje: Kasia Kołodziej 

Nowość wydawnicza 
Sympatyczna, odważna i bardzo przebojowa Melania, nie mogła nie zdobyć naszej sympatii. Melania ujmuje swoją spostrzegawczością, zaangażowaniem i niezwykłą mądrością, która udziela się każdemu, nawet Nygusowi, któremu sprzątnęła posadę ochroniarza sprzed nosa. W gospodarstwie Jakuba dużo jest do roboty, wszystkiego trzeba dopilnować, więc Melania idealnie się do tego nadaje. Przy okazji spaceru brzegiem rzeki, charyzmatyczna Kura zostanie poproszona przez Miętusa o pomoc w odnalezieniu sprawcy zanieczyszczenia wody. 


Śledztwo Melanii rozwinie detektywistyczne podboje, a Nygus stanie się idealnym partnerem w poszukiwaniach. I wydawać się może, że wszystko pójdzie sprawnie, bez problemów. Nic z tego, cierpliwość i upór Kury Melanii zostanie wystawiony na przyjacielską próbę. Czy sprawcą tego ewidentnego przestępstwa jest Jakub? Nie obejdzie się bez incydentów, chwil grozy, a nawet pewnych komplikacji. Jak zakończy się śledztwo ekscentrycznej pani detektyw? 

Cechą charakterystyczną tej opowieści jest wyjaśnienie dzieciom, że śmieci nie wywozi się do lasu, czy na brzeg rzek, jezior. W ten sposób powstają dzikie wysypiska, które są szkodliwe nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla flory i fauny wokół. Treść i przesłanie tej opowieści są bardzo czytelne i przejrzyste, nie ma w nich niezrozumiałych elementów, czy słownictwa. Wyrazista postać Melanii zachęca dzieciaki do działania, do zainteresowania się środowiskiem naturalnym, segregacją śmieci, czy do wspólnej zabawy w małych detektywów. Jest „Kącik detektywistyczny”, słowniczek wyjaśniający słownictwo związane z prowadzeniem śledztwa oraz miejsce na własne obserwacje, a także zagadki dla małego detektywa.


Warto wspomnieć w tym miejscu o bardzo ciepłych, przyjaznych, sympatycznych w odbiorze ilustracjach autorstwa Kasi Kołodziej, które idealnie współgrają z całością i treścią książeczki. 

Świetna, idealna do samodzielnego czytania przez dzieci, ale i z dorosłymi! Szczerze polecam! Za książkę dziękuję:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz