[Relacja] Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz :)
Nie muszę chyba nawet wspominać, że w tak małych, skromnych miejscowościach – wsiach, jak nasze, tego rodzaju spotkanie, to jak ekstra wydarzenie, które zapada głęboko w pamięci i jest okazją do szerszych dyskusji, by poznać autorkę/autora z nieco innej strony, móc spojrzeć mu w oczy, zapytać, a nawet pośmiać się. 


Anna Sakowicz to autorka, do której twórczości mam szczególny sentyment, dlatego też z wielką przyjemnością poprowadziłam spotkanie, które miało miejsce 19 marca 2018r. o godz. 18:00 w Wiejskim Domu Kultury w Kęsowie. Bardzo zależało mi na tym, aby nasza społeczność poznała autorkę, która tworzy „po sąsiedzku” - na Kociewiu, i która szerszemu gronu odbiorców znana jest przede wszystkim dzięki trylogii kociewskiej, której pierwsza część została napisana z przekory, ale okazała się pretekstem do tego, by powstały dalsze części. Sama trylogia zaś odniosła i odnosi ogromny sukces wydawniczy.


Z równie wielką przyjemnością słucha się Anny Sakowicz, która opowiada niezwykle interesująco i z pasją. Naszą rozmowę rozpoczęłyśmy od standardowego pytania o początkach twórczych, które wcale nie były takie oczywiste. Przepełnione niepokojem i lękiem, jak zostanie przyjęty debiut w postaci zbioru humoresek „Żółta tabletka” przez czytelników. A wszystko tak naprawdę ma swój początek od bloga „Kura Pazurem” i pewnych życiowych decyzji. Słuchacze mieli okazję poznać autorkę także od strony warsztatowej, jak powstają jej powieści. W jaki sposób tworzy bohaterów, w jaki fabułę. Okazuje się, że nie wszystko powstaje w pliku komputerowym, autorka nie trzyma się sztywno swoich wcześniejszych założeń, jest elastyczna i daje dojść do głosu również bohaterom, którzy przemykają gdzieś obok. Na różnych etapach powstawania tekstu, autorka konsultuje problemy psychologiczne swoich bohaterów u specjalistów.


Najważniejszym aspektem naszej rozmowy były inspiracje do każdej z powieści. Autorka opowiadała o impulsach i emocjach, jakie towarzyszyły jej przy powstawaniu każdej z nich. Anna zdradziła nam również kilka swoich sukcesów. Monodram napisany na podstawie „Szeptów dzieciństwa” czeka na swój debiut w szufladach komputerowego pliku. 

A jak ma się rzecz z „Leniusiołkami”? Książka powstała jako domknięcie postaci Joanny z trylogii. Honorarium za sprzedaż praw autorskich autorka przeznaczyła na Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe w Szczecinie. Cieszę się, że obecne były dzieci, które są chłonne takich spotkań z autorami, zadawały bardzo konkretne pytania, dyskutowały z autorką, są szczere i bezpośrednie w swych spostrzeżeniach. I niespodzianka od autorki – Leniusiołki doczekają się drugiej części!


Nie zabrakło pytań o najnowszą powieść „Na dnie duszy”, która swoją premierę miała 15 lutego b.r. Jak dla mnie, najlepsza książka ze wszystkich dotychczasowych, przepełniona mnóstwem emocji, uczuć, odczuć. Zakulisowe rozmowy nie miały końca. Obecni słuchacze wyszli bardzo zadowoleni, naładowani pozytywną energią. I to jest najpiękniejsze w tego typu spotkaniach. Interesujące spotkanie może być impulsem do działania. Oby takich więcej!


Pozdrawiam Anię, którą miałam okazję poznać wreszcie osobiście i tak szczerze, od serca porozmawiać. Dziękuję za czasopismo „Wokół Szkolnych Spraw”, które uważam powinny trafiać przede wszystkim do nas – rodziców. Mądre teksty, ciekawe wywiady, mnóstwo przydatnych informacji. Ania jest Redaktor naczelną tego pisma. Zręcznie i przemyślanie poprowadzone. Szkoda, że dociera tylko na terenie Stargardu. Moim zdaniem powinny być takie pisma wydawane w całym kraju. Ale wiadomo, wszystko rozbija się o pieniądze.Aniu, dziękujemy za wspaniały i inspirujący czas!


Zdjęcia wykonane przez Izabelę Modrzejewską, opublikowane dzięki uprzejmości autorski zdjęć.

Komentarze

  1. Pięknie dziękuję! To była czysta przyjemność. Cieszę się, że mogłam Cię poznać. A dzieciaki były rewelacyjne! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

„Piłeczki w palcach żonglerów. Opowieść oparta na faktach z życia pracowników korporacji farmaceutycznych” Artur Zygmuntowicz. O korporacjach prawdziwie...

„Lustro i inne opowieści” Lucyna Mijas

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...