wtorek, 10 kwietnia 2018

[Audiobook. Patronat medialny] „Bez pożegnania” Barbara Rybałtowska. Sagi tom I. Poruszająca i emocjonalna, piękna i zarazem tragiczna historia o sile przetrwania...

StoryBox.pl 

Czas trwania: 12 godz. 13 min. 

Czyta: Barbara Rybałtowska 


Przyznam, że to mój pierwszy audiobook, którego czyta sama autorka. Rzadko się to zdarza i rzadko wychodzi to tak pięknie. Cieszę się, że miałam tę przyjemność, to były miło spędzone godziny. Towarzyszyłam Zosi i jej córeczce Kasi w niesamowicie długiej podróży. Autorka nie tylko nakreśliła intrygującą i piękną opowieść, okupioną łzami, bólem, ogromną tęsknotą, ale też odczytała ją w mistrzowski sposób, oddając jej serce pełne emocji. Słychać w tym głosie pasję i zżycie z bohaterką, której nie sposób nie polubić. Zosia to silna kobieta. Życie kompletnie jej nie oszczędzało, ale napędem i inspiracją do znoszenia jego trudów była właśnie Kasia. 


Zosię i jej rodzinę wojna zastaje w pięknej wsi. Jednak tragedia rozegra się już po wejściu Sowietów na tereny wschodnie i prześladowania wszystkich, którzy są członkami rodzin polskich oficerów. A tym właśnie był Piotr, mąż Zosi. Pewnej nocy dochodzi do jego zatrzymania. Zosia z córeczką zaś zostają wywiezione na Syberię. Mróz, choroby, katorżnicza, często mordercza praca oraz skromniutkie racje żywnościowe, to tylko niektóre z traum, jakie napotykają Kasię i Zosię. Już sama wywózka była egzaminem z człowieczeństwa. W czasie wielotygodniowej podróży w ciasnych, przepełnionych wagonach umierali ludzie. 


Emocjonalna powieść przenosi nas w dalekie, nawet egzotyczne podróże. Na Syberii rodacy dowiedzą się o amnestii, ruszą na południe, przez Mongolię, statkiem do Afryki - okrężną drogą do domu. Ale, ta opowieść kończy się przybiciem statku do brzegów starego lądu. Reszta czeka na nas w kolejnych częściach. Jestem ich bardzo ciekawa, bo przyznam, takie zakończenie w najciekawszym momencie jeszcze bardziej wzmaga nasz apetyt czytelniczy. 
Ta powieść to przede wszystkim walka o siebie, o przetrwanie, przeżycie następnego dnia. Trzyma w napięciu. Autorka dzięki plastycznym, pobudzającym naszą wyobraźnię opisom pozwala nam zatopić się w ten trudny świat wypełniony przemocą, śmiercią, ale i tęsknotą za bliskimi, nadzieją na lepsze jutro, bardzo sugestywnie. Były momenty tak napięte w powieści, że chciało się płakać, chciało się ochronić Zosię i Kasię, wziąć je do siebie, pocieszyć, nakarmić. Były momenty, kiedy Zosia ogromnie cierpiała, zdana na pomoc tylko swojej małej córeczki. 


Powieść piękna w swym tragizmie, poruszająca, niezwykle intrygująca i sugestywna. Powieść wciągająca od pierwszych wersów. Na tle trudnej historii toczą się osobiste tragedie i traumy, bo przecież historia Zosi mogła przydarzyć się każdemu w tamtym czasie. Sinusoida emocji czeka na Was, zinterpretowana przez samą autorkę, która włożyła w nią ogrom swoich afektów. Zrobiła to bardzo profesjonalnie, dbając o podział na dialogi, opisy, szczegóły. 


Bardzo, ale to bardzo polecam! 


Za audiobooka dziękuję: 
Na SAGĘ składają się:

Bez pożegnania. Saga część I

Szkoła pod baobabem. Saga część II

Koło graniaste. Saga część III

Mea Culpa. Saga część IV

Czas darowany nam. Saga część V

Jak to się skończy. Saga część VI

Co to za czasy. Saga część VII2 komentarze:

  1. Właśnie przed chwilą kupiłam wszystkie części w formie ebooków. Pozdrawiam L.K.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Lucyno, nie będzie Pani żałowała! Pozdrawiam :)

      Usuń