[Premierowo] „Ignaś. Opowieści patriotyczne” Wioletta Piasecka. Opowieść o pasji, ciężkiej pracy, trudnych wyborach, przeciwnościach losu...

Wydawnictwo NIKO 

Ilość stron: 80, oprawa twarda 

Nowość wydawnicza 
„Walcz o siebie, synku. I walcz o Polskę.” 

W Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci chciałabym opowiedzieć Wam o pięknej książce, która przywędrowała do mnie tuż przed Świętami od Wioletty Piaseckiej. Pięknej, mądrej i jakże potrzebnej w dzisiejszych, niewyraźnych czasach, w których zatraca się podstawowe wartości moralne. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości autorka napisała książkę skierowaną do małego czytelnika, ale śmiało mogę powiedzieć, że dorosłym przyda się również jej lektura, o Ignacym Paderewskim. Jego życiu, twórczości, latach na emigracji i nieustannej tęsknocie przywrócenia Polski na mapy świata. Opowieść o wielkim talencie i wspaniałym Polaku.Kilkuletni Ignaś był świadkiem aresztowania ojca, odebrania majątku, w którym żyli, kosztowności. Ojciec na wiele lat trafił do więzienia, a on wraz z siostrą Antosią trafił pod opiekę ciotki. Kiedy wypuszczono Paderewskiego na wolność, ciężko im było znaleźć nowe miejsce. Ale Jan walczył o siebie i swoje dzieci. Po osiedleniu w innym majątku, Jan rozpoczął starania, by dać właściwe wykształcenie swoim dzieciom. 


Ignaś od najmłodszych lat kochał grać na fortepianie, więc jasne było, że jedynym miejscem, w którym się odnajdzie będzie Instytut Muzyczny. Jako młody chłopiec, Ignacy był niesfornym uczniem. Wiedział czego chce i zacięcie do tego dążył. Wyrósł na przystojnego chłopca, zakochał się, jednak nie miał łatwego życia. Żona zmarła przy porodzie, został sam z synem, którego pod opiekę wzięli dziadkowie chłopca. 

Późniejsze losy i zawiłe ścieżki Ignacego dowodzą jednemu. Nigdy nie przestał walczyć ani o siebie, ani na rzecz Polski. 

Nawet tam, na obczyźnie, w obcym kraju, gdzie tłumnie pojawiano się na jego koncertach docierał do świadomości tamtejszych mieszkańców i opowiadał z dumą o Polsce, odważnie prosił o pomoc prezydenta Ameryki, z wiarą i nadzieją oddawał się na rzecz pomocy Polakom, wspierał cele charytatywne, stawiał pomniki, wspierał finansowo polską kulturę. Jego działania zataczały coraz szersze kręgi. Możemy być dumni. Ta książka powinna być w każdym polskim domu i za każdym razem uświadamiać trudną, polską historię. W niej bowiem nie brakuje wielkich patriotów. A dzisiaj niestety często zapominamy o tych bardzo ważnych aspektach naszej tożsamości, popychani dziwnymi żądzami, depcząc wartości moralne, łatwo oceniając i plując na drugiego człowieka. Ignacy Jan Paderewski walczył o siebie i z nadzieją patrzył na przyszłość naszego kraju. 


Wioletta Piasecka dokonała wspaniałej rzeczy. Treść książki wypełniona jest nie tylko opowieścią o słynnym, polskim twórcy, ale również istotnymi informacjami o historii naszego kraju. To zręczne połączenie wraz z barwnymi, znakomicie oddającymi klimat i atmosferę książki ilustracjami autorstwa Daniela Włodarskiego, stanowi dzieło z mądrym, refleksyjnym przesłaniem. 


„Ignaś” to przede wszystkim książka o odwadze i harcie ducha w dążeniu do spełniania marzeń. To opowieść o pasji, ciężkiej pracy, trudnych wyborach, przeciwnościach losu. Do wspólnego czytania z rodzicami i dyskusji o przeszłości, w której nie było elektronicznych gadżetów, a ludziom do życia potrzeba było najprostszych gestów, wiary, miłości, nadziei. I tego powinniśmy uczyć swoje dzieci. Moi synowie zachwycili się tą ujmującą za serce historią, dlatego z wielką przyjemnością polecamy ją wszystkim, bez wyjątków! 


Za egzemplarz dziękuję autorce
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Piłeczki w palcach żonglerów. Opowieść oparta na faktach z życia pracowników korporacji farmaceutycznych” Artur Zygmuntowicz. O korporacjach prawdziwie...

„Lustro i inne opowieści” Lucyna Mijas

[Audiobook. Patronat medialny] „W maratonie życia” Anna Harłukowicz-Niemczynow. Życie to rodzaj maratonu, w którym tylko od nas zależy, jak rozłożymy sobie jego oddechy, gdzie poszukamy właściwych proporcji, by odnaleźć samego siebie i poczucia własnej godności...