wtorek, 22 maja 2018

[Audiobook. Patronat medialny] „Kręta droga do nieba” Bożena Gałczyńska-Szurek. Dynamiczna akcja, sugestywne wątki, intrygi i greckie klimaty...
StoryBox.pl 

Czas trwania: 12 godz. 54 min. 

Czyta: Joanna Domańska Tak się złożyło, że książkę miałam okazję przeczytać w zeszłym roku, co tylko potwierdza fakt, iż w interpretacji jednej z moich ulubionych lektorek pozostaje dalej niezwykle inspirującą, intrygującą i absolutnie niezwykłą. Dlaczego? Czytając książkę miałam nieodparte wrażenie, że wsiąknęłam w grecką rzeczywistość po uszy. Autorka posługuje się plastycznym opisem, a zręczność przeplatanych wątków kryminalno - obyczajowych nadaje tej pozycji szczypty osobliwości. 


Autorka w każdym rozdziale napiętrzała tajemnicze wątki w fabule, co rusz nakręcając je spiralą niedomówień wśród mieszkańców klimatycznej wyspy Toros, w której osadziła całą akcję swej powieści. I to jest kolejny plus. Polska autorka świetnie poradziła sobie z przedstawieniem rzeczywistości i mentalności Greków, ich codziennych rytuałów, światopoglądów, powściągliwości w pośpiechu, świadomym życiu w zgodzie z religią, do której żywią ogromny szacunek, tradycyjnym sjestowaniu, czy w ukazaniu greckich krajobrazów tak sielskich co tajemniczych, niepoznanych zakamarków z tradycyjnych przewodników turystycznych. 


Autorka sugestywnie poprowadziła fabułę tworząc przy tym bardzo autentycznych bohaterów, którzy nie są ani krystalicznie pozytywni, ani tacy do końca przewidywalni. Główną z nich i narratorką pierwszoosobową jest Klara. Polka, która wyszła za mąż za Greka, dla której Toros to przede wszystkim ostoja spokoju i niczym niezmącona prawidłowość. Tymczasem, od momentu, kiedy podczas wielkanocnej procesji, Ikona Matki Boskiej Płaczącej upadła dzieją się różne rzeczy. Przestępstwo goni przestępstwo. 


Nie ulega wątpliwościom, że autorka utkała ciekawą i pełną zaskakujących zwrotów akcji powieść, która łączy w sobie nie tylko elementy kryminału, ale przede wszystkim obyczaju. Pod płaszczykiem lekkiej, klimatycznej opowieści, autorka dokonała również ciekawego zabiegu w postaci dwugłosu narracyjnego. O ile narracja pierwszoosobowa, przybliża nam punkt spojrzenia Klary, o tyle fragmenty narracji trzecioosobowej są zupełnie inne, pozwalają nam spojrzeć z boku, przyjrzeć się działaniom bohaterów. To zestawienie czyni ją jeszcze bardziej ciekawszą, bo tworzą one rodzaj tła narracyjnego, co dla wnikliwego czytelnika jest niesamowicie ważne. 


Polecam! Czas przy tym audiobooku nie będzie czasem zmarnowanym. Lekkie pióro autorki pozwala na szybką lekturę. Dynamizm wyznaczają poszczególne tropy. Szurek najpierw podsuwa je czytelnikowi jako wykwintne danie, a potem odsuwa, by zmylić i jeszcze bardziej rozpalić chęć dojścia do prawdy. Całość doprawiona znakomitą interpretacją Joanny Domańskiej. Lektorka świetnie odnajduje się w każdej roli, nadając im dynamizmu i wyrazistości. Szczerze polecam! Za audiobooka dziękuję: Brak komentarzy:

Prześlij komentarz