wtorek, 15 maja 2018

[Audiobook. Patronat medialny] „Zemsta i przebaczenie. Tom I. Narodziny gniewu” Joanna Jax


StoryBox.pl 

Czas trwania: 15 godz. 10 min. 

Czyta: Elżbieta Kijowska Proza Joanny Jax zostawia wiele inspirujących i niezapomnianych wrażeń. „Długa droga do domu” wywołała we mnie mnóstwo emocji, refleksji, dlatego z wielką przyjemnością polecam ją za każdym razem, kiedy ktoś pyta o książki pani Joanny. Polecam! Nie inaczej jest w przypadku tej serii, która zinterpretowana przez Elżbietę Kijowską oddaje całe meritum afektów opowiedzianej przez autorkę historii. Wydawałoby się tak błahej, prostej i banalnej. Nic bardziej mylnego! To tylko pozornie prosta opowieść. Wgłębiając się w jej przesłanie dostrzeżemy wiele czytelnych sygnałów, że powieść zaskakuje zarówno warstwą merytoryczną, jak i spektrum uczuć, emocji i sugestywności obrazów relacji międzyludzkich, które przewartościowują się w momencie zagrożenia życia, czy przy zacieraniu się granic społecznych. 


Joanna Jax doskonale nakreśliła wyrazistych bohaterów, którzy mają ogromne znaczenie dla fabuły, czy wątków poszczególnych wydarzeń. W Jej powieści nawet postaci drugoplanowe są tymi, które potrafią zmienić bieg wydarzeń i zadziałać koncepcyjnie na następujące po sobie sytuacje. Przedwojenne losy rodzin mieszczańskich, wyraźne podziały społeczne, walka o swoje marzenia, założenia, walka o samego siebie. Przyjaźnie, pierwsze miłości, tragedie i koligacje rodzinne, rozgrywki w relacjach. I kiedy wybucha II wojna światowa nagle trzeba dokonać pewnych wyborów, często drastycznych, trudnych. Wtedy też zacierają się granice podziałów społecznych, a bohaterowie zadają sobie pytania: kto jest przyjacielem, kto wrogiem, czy ci dawni jeszcze do nich należą? I wtedy zaczyna się nie tylko walka o życie, ale i dawne, ukrywane głęboko w sercu miłości. Wtedy też odżywają dawne zadry i urazy. 


Autorka swoją powieść osadziła w różnych plenerach i kilku krajach. Jej bohaterowie są postaciami niezwykle autentycznymi, a całość tworzy sugestywną opowieść o miłości, bólu, samotności, tęsknocie, nadziejach, marzeniach, wyrywaniu życiu piękna i odrobiny zrozumienia. Każdy z bohaterów ma swój indywidualny wątek, tworzący idealny element fabularnej układanki. Jax zaskakuje pomysłem, fabułą, płynną akcją, znakomitymi kreacjami postaci, tłem społeczno – politycznym, znakomitym klimatem minionych lat i trudnej historii. 


„Zemsta i przebaczenie” w interpretacji Elżbiety Kijowskiej jest tym, czego oczekuję zawsze od wersji audio. Profesjonalizmu, erudycji, wrażliwości. Pani Kijowska modulowała głos odpowiednio do sytuacji i postaci, umiejętnie frazowała i znakomicie oddała klimat opowieści. A sama książka wzbudza ciekawość i zachęca do tego, by sięgnąć po kolejne tomy. Ja sięgnę na pewno! 

Szczerze Wam polecam! Za audiobooka dziękuję: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz