niedziela, 13 maja 2018

„Noc w Berlinie” Grzegorz Kozera. Opowieść o trudnych czasach i historii, budząca w naszej podświadomości wiele pytań i refleksji...
Wydawnictwo Dobra Literatura 

Ilość stron: 416 

Nowość wydawnicza 


Grzegorz Kozera należy do tych autorów, na twórczości których nigdy się nie zawiodę. Autor po raz drugi mnie zaskoczył, a książkę „Noc w Berlinie” zaliczam do jednej z najlepszych, które miałam okazję czytać od początku roku. To czysta przyjemność zagłębiać się w literacki świat bohaterów, kiedy jest on dopracowany do najdrobniejszego suspensusu, a język opowieści niesie swą płynnością w przestrzenie odkrywanych kart nie tylko rodzinnych, ale i historii wplecionych w ich losy. Wspaniała książka, dla tych, którzy uwielbiają osadzoną w historycznym zarysie rzeczywistości fabułę, charakterystycznych bohaterów oraz ich emocjonujące koleje życia. 


Nadmienić trzeba, że Kozera osadził swoich bohaterów w dwóch przestrzeniach czasowych, stąd podział opowieści na dwie części. W pierwszej z nich otrzymujemy obraz Berlina i artystycznej bohemy na przestrzeni lat dwudziestych i trzydziestych. Obserwujemy rozwój talentu młodziutkiego Joachima Wernera, który zostaje artystą malarzem, specjalizującym się w kobiecych aktach. Jednak kiedy Joachim zagłębiał się w szlify swojego fachu w tle przewijały się narastające niepokoje społeczno – polityczne. Druga część obrazuje nastroje społeczne, pierwsze represje berlińskich Żydów, polityczne rozgrywki i gęstniejącą atmosferę wokół Wernera, czy jego dawnych przyjaciół z kręgów artystycznych. To wtedy też, kiedy przychodzą ciężkie czasy i trudy dnia codziennego Joachim zakochuje się w pewnej skrzypaczce. Czy ta miłość ma szansę na rozkwit? 


Przyzwyczajeni do idyllicznych, rodzinnych obrazków, które nagle przerywa wybuch II wojny światowej, otrzymujemy coś zupełnie niestandardowego i niecodziennego. Autor nakreślił zupełnie niesztampową opowieść o berlińskim światku artystycznym, zagłębiając się w jego atmosferę i klimat, dostarczając nam niezapomnianych emocji. Kozera zadbał o napięcie, wyraziste sylwetki bohaterów, doskonale wplecione tło historyczne, precyzyjnie pokazując podziały społeczeństwa, niepokoje, wątpliwości oraz szereg pytań o to, czy ci dawni przyjaciele jeszcze nimi są, czy pozostali tylko pięknym wspomnieniem. 


Kozera zachwyca stylem, czytelnością i przejrzystością merytoryczną, niecodzienną tematyką. Opowieść o trudnych czasach i historii, budząca w naszej podświadomości wiele pytań i refleksji. Połączenie rodzącego się uczucia na tle gorzkich wyborów, dotkliwych dla poczucia indywidualnego bezpieczeństwa, łamania nadrzędnych wartości moralnych, etycznych, bezwzględności i skrupułów. Przyznaję, że ta historia zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, wzruszałam się niejednokrotnie, podświadomie zadawałam sobie pytania o sensowność pewnych wydarzeń i sytuacji. 

Znakomita! Szczerze polecam! 


Za książkę dziękuję: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz