piątek, 25 maja 2018

„Płynąc ku przeznaczeniu” Weronika Tomala. O miłości, która dojrzewa...

Wydawnictwo Dlaczemu 

Liczba stron: 326 

Nowość wydawnicza Oprócz tego, że książka idealnie wpasowuje się nurt New Adult, to w mojej opinii jest też świetnym debiutem. Autorka nie zastosowała tutaj żadnego schematu, ale nakreśliła ciekawą i bardzo intrygującą opowieść o miłości. Od razu uprzedzę Wasze wyobrażenia. To nie jest ckliwy romans, a historia, która zaskoczyła mnie finałem, utwierdziła w przekonaniu, że relacje damsko – męskie nie rodzą się na podwalinach tylko marzycielskich wzdychań, czy w porywach młodzieńczych uniesień. 


Bohaterowie opowieści to młodzi, piękni, zdolni, bardzo wyraziści i charyzmatyczni przedstawiciele młodego pokolenia. Przyjeżdżają do obcego kraju realizować plany, marzenia, pracować, odpoczywać i tutaj poznają się. Autorka nie zastosowała schematycznie rodzącej się miłości. Na tle hiszpańskich krajobrazów, pewnej swoistości budzi się uczucie, które na początku buntuje się, stawia niepewnie kroki, stroszy pióra, atakuje. To uczucie wykluwało się pomału, bez fajerwerków. Ale, czy rozkwitło do końca, by porwać siebie nawzajem? 


Bardzo podobały mi się wątki refleksyjne w tej opowieści i zastosowane przez autorkę niejednoznaczności. I chociaż książka skierowana jest bardziej do pokolenia młodszego ode mnie, przyjęłam ją bardzo pozytywnie. Autorka nałożyła nacisk na plastykę opisów, emocjonalne aspekty relacji między młodymi bohaterami. Nie ma tutaj totalnej absurdalności, czy przewidywalności. Tomala buduje między bohaterami nić porozumienia, by pokazać, że na miłość musi przyjść odpowiedni czas, że ona pojawia się tylko wtedy, gdy życie podsunie nam na nią odpowiedni moment. Trzeba się polubić, zaufać wzajemnie, by mieć siłę walczyć z przeciwnościami, płynąć dalej... 


„Płynąc ku przeznaczeniu” to opowieść, która zaskakuje płynnością, dopracowaną stroną emocjonalnej więzi między bohaterami. Refleksyjna, nakreślona prostym, sugestywnym językiem, w której dużo sentymentów i intrygujących bodźców. Zaskakujące zwroty, barwne postaci i wyjątkowy klimat. Polecam! 
Za książkę dziękuję:

3 komentarze:

  1. Bardzo, bardzo dziękuję :* Wspaniała recenzja. Cieszę się, że książka przypadła do gustu. Jestem wzruszona, naprawdę :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja często Lubie sięgać po tego typu literaturę, chociaż niby new adult :-)

    OdpowiedzUsuń