wtorek, 1 maja 2018

„Świeca” Danuta Kordeczka. Poezja wielu znaczeń, metaforycznych wartości życia, przeplatana swą specyficzną aurą, sensualnością, naturalnością...

Wydawnictwo WFW 

Ilość stron: 148 

Nowość wydawnicza 
„Czym my jesteśmy
mgłą wspomnień
osnutą wokół wczorajszych dni
czy nasze jutro świata nie zmieni
czy o potędze śni
czy też historia uczyć się będzie
o błędach naszego istnienia
czy też to nasze być na ziemi
utonie w otchłani zapomnienia...” 


Artystycznym środkiem poetyckiego wyrazu u Danuty Kordeczki zdaje się być wnikliwa obserwacja życia i wrażliwość na percepcję świata. Poetka doskonale zestawia w tomiku wiele afektów z tym co odczuwalne, dotykające nas każdego dnia. Tomik „Świeca” to zbiór ponad siedemdziesięciu wierszy, przy czytaniu których zaznałam mnóstwo głębokich refleksji. Poetka nie tylko zwraca uwagę na współczesne zagubienie świata, ale też przypomina o tym, co najważniejsze. Wiele w tych wierszach Jej samej. To tomik wypełniony minionymi kadrami, zamkniętymi w fotografiach wspomnień, ale też współczesnej tęsknoty za wyjątkowością życia, które dzisiaj ma zupełnie inne znaczenie niż kiedyś. 


Tytułowy wiersz „Świeca”, jak nie trudno się domyśleć dotyka tematu śmierci, przemijania, bolesności chwil łączących świat realny z tym metafizycznym. W wierszu jest wiele prawd i mądrości, wzruszających wersów, dotykających swą dogłębnością: „bo życie to jest tylko chwila/ a śmierć jest dla nas zawsze prawem/ nigdy nikogo nie mija”. A zaraz potem mowa o starości: „młodość ze starością walczy/ od wieków to się nie zmienia/ starość przestrzega/ młodość nie słucha”. Przy tej tematyce wierszy należy nadmienić, że w tomiku znajduje się również poezja wspomnieniowa. Autorka nadmienia nie tylko poetykę obejmującą tych, którzy zasłużyli się dla historii, ale także bliskich jej sercu. 


Wiersze, w których sentymentalne frazy przeplatają się ze zwiewną ulotnością. Okruchy zamknięte w kolorowych puzderkach zdarzeń. Autorka przenika swoją wnikliwą analizą serce człowieka oraz jego wewnętrzną wrażliwość grając na zmysłach i strunach zwiewności chwili: „Jutro będzie inaczej/ przyjdą chwile nieznane/ inaczej będzie świecić słońce/ i deszcz będzie padał inaczej”. Poetka bardzo często w wierszach podkreśla swoją tożsamość i świadomość religijną, wobec tradycji, znaków pokoleń. 


Podsumowując, poezja Danuty Kordeczki to poezja wielu znaczeń, metaforycznych wartości życia, przeplatana swą specyficzną aurą, sensualnością, naturalnością, prawdziwością istoty przekazu. Poetka rozgaryna z plątaniny afektów autentyczność, delikatnie oplata głębią refleksji i uniwersalnością słów, które mogą być wskazówkami dla następnych pokoleń. W tych wierszach jest i tęsknota, i wspomnienia, i uczucia, sinusoida emocjonalna, mądrość, życiowa nostalgia. Wspaniała uczta dla wszystkich, którzy jak ja kochają poezję. Bardzo, ale to bardzo polecam! Za tomik dziękuję:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz