czwartek, 14 czerwca 2018

[Audiobook. Patronat medialny] „Dwór w Czrtorowiczach” Monika Rzepiela. Miłość niczym mgła rozpostarta nad nadzieją i złudną rzeczywistością...

StoryBox.pl 

Czas trwania: 10 godz. 15 min. 

Czyta: Joanna Domańska 


Moja czytelnicza przygoda z Dworem w Czartorowiczach rozpoczęła się kilka miesięcy temu w wersji papierowej, przywołując z pamięci wiele wspomnień i to wcale nie przesada, bo żyjąc na wsi od urodzenia pewne rytuały, zwyczaje i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie obserwuje się od dziecka. Śmiem nawet twierdzić, że lata XIX wieku, jakie opisuje autorka, czyli lata naszych pra pra babek, a później babć, to swego rodzaju kolebka niezwykłych wartości, a jednocześnie obawa tego, jak one przetrwają później. Jeszcze za czasów młodości mojej babci wieś polska wyglądała zupełnie inaczej niż teraz. Ktoś powie – postęp. Owszem. Jednak pewien sentyment pozostał, bo nikt już tych wspomnień i wartości nie pielęgnuje, jak kiedyś. Dzisiaj, wracam do książki w postaci audio, którą znakomicie zinterpretowała Joanna Domańska, jedna z moich ulubionych lektorek. Tego głosu słucha się z wielką przyjemnością. Bez zbędnych ozdobników, ale z odpowiednią tonacją i barwą, z naciskiem na umiejętne frazowanie. 


Pierwsze lata po powstaniu styczniowym w Czartorowiczach, to wyraźne podziały społeczne, kulturowe, a nawet rodzinne. To czas prób, trudnej miłości, ale i codziennego życia, które często oscyluje na pograniczu klasowego muru oddzielającego szlachcica od zwykłego chłopa. Dwór Jabłońskich jest miejscem, w którym familijna oaza i hermetyczna dbałość o wszelkie wartości, by nie ucierpiał ani krztę wizerunek rodziny, są tym, co zdaje się zaprzątać codzienność. Jabłońscy dbają o dzieci, by pamiętano o etycznych wartościach, wzajemnym szacunku, podporządkowaniu się woli starszych, religijnych aspektach, które wyznaczały rytm całego roku, o to, by nikomu niczego nie brakło. 


Autorka znakomicie nakreśliła portrety swoich bohaterów. Wykazała się ogromną wiedzą i umiejętnością w łączeniu wątków z niezwykle charakterystycznym tłem społecznym. Napisana piękną polszczyzną epicka opowieść o wielkich miłościach i narastających wątpliwościach, niepokojach serc, trudnej rzeczywistości pełnej konwenansów, podziałów i trudnych decyzji, nie zawsze idących w parze z głosem serca. Klimatyczna, utrzymana w niezwykłej atmosferze. Przywołująca sentymentalne wspomnienia i chwile refleksji. W mistrzowskiej interpretacji Joanny Domańskiej, to coś, co warto szczerze polecać! Za audiobooka dziękuję:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz