piątek, 15 czerwca 2018

„Dziewczynka z pytaniami” Lidia Domazer Pasierbek. Mądra, wzruszająca z refleksyjnym przesłaniem...

Warszawska Firma Wydawnicza 

Ilość stron: 48 

Ilustracje: Kamila Pasierbek Dzieci świat poznają nie tylko przez zabawę, czy mądre rady swoich rodziców. Świat dla dzieci to wielka tajemnica, którą pragną zgłębić, zadając masę pytań. Książeczka Lidii Domazer Pasierbek to osiem mądrych i pouczających historyjek, w których nie brakuje ważnych tematów do dyskusji wspólnie z dzieckiem, ale też różnych sytuacji i morałów z nich wypływających. Autorka nie używa trudnych słów, co zachęca dzieci do samodzielnego czytania. 


Bohaterką opowieści jest Kasia, kilkuletnia dziewczynka. Jak każde dziecko, Kasia ma przyjaciela, takiego tylko jej. Miś Baltazar, którego dostała od kochanej babci słucha ciągłych pytań dziewczynki i stara się udzielać mądrych rad, czy odpowiedzi. W każdym rozdziale, autorka porusza inny temat. Kreśli odpowiednie sytuacje i wydarzenia, następnie poddaje je dyskusji, oczywiście Kasi i Baltazara. Oprócz kwestii zachowań, charakteru, autorka nie unika trudnych tematów, jak np. śmierć, czy odpowiedzialność za drugiego. Dzięki takim sytuacjom mali czytelnicy mają ogląd na dany problem i podpowiedź, jak z niego wybrnąć. 


„Dziewczynka z pytaniami” to krótka, ale wyrazista książeczka, w której nie brakuje mądrych spostrzeżeń i podpowiedzi, jak wyjść z trudnych sytuacji. Opowieści nie są długie, skonstruowane prostym, nietrudnym językiem, pozwalają na zagłębienie się w ich treść zarówno samym dzieciom, jak i z pomocą dorosłych. Pozwalają na dyskusje w szerszym gronie, bowiem każdy inaczej spostrzega daną sytuację. Pełna ważnych tematów, różnych stanów emocjonalnych, chwil na refleksję. A czarno białe ilustracje dodają im pewnej swoistości. 

Szczerze polecam! 


Za książeczkę dziękuję:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz