sobota, 16 czerwca 2018

„Niebo na lasem” Renata Czelny – Kawa. Sentymentalna, refleksyjna, bardzo bliska...

Wydawnictwo Ridero 

Ilość stron: 313 

Nowość wydawnicza 


Chociaż autorka debiutowała zupełnie inną gatunkowo książką „Serniki słodkie i wytrawne”, ze względu na swoją pasję, to opowieść o Jagodzie i Róży jest debiutem prozatorskim i od razu zdobywa serca coraz szerszego grona czytelników. I nic dziwnego, wszak ta osnuta tajemniczą aurą opowieść jest nie tylko znakomicie nakreśloną historią, ale także wyrazistymi bohaterkami, z których każda wnosi do niej odrobinę swojej charyzmy, przebojowości, emocji i oczekiwań wobec losu. A ten przekornie wodzi je za nos, podsuwając coraz to nowsze zagadkowe elementy pewnej, rodzinnej układanki. 


Jagoda dziedziczy dom po dziadkach, który wymaga wiele pracy i wkładu, by doprowadzić go stanu na dłuższy okres używalności. Przenosząc się na maleńką wieś, dostrzega jej uroki i niedogodności. Do Jagody przyjeżdżają kuzynki, pragnąc spędzić niezapomniane urlopy. I nawet nie są świadome tego, że właśnie takim określeniem będą je wspominać. Stare, zakurzone poddasza domów kryją w sobie wiele tajemnic, a jeszcze więcej stare, czarno białe fotografie, na których widnieją ludzie, o istnieniu których mamy szczątkowe informacje. Autorka tych skrytych niedomówień i piętrzących się pytań dokłada nam co i rusz, przeplatając je retrospekcyjnymi wspomnieniami w postaci obrazów z przeszłości, wydarzeń, jakie rozgrywają się w rodzinie Fabianowiczów. Tymczasem prawda i finał wszelkich zabiegów Jagody w dojściu do prawdy, przyprawi Was o drżenie serca. Niedokończone wątki mogą mieć swoje przedłużenie w dalszych częściach. I szczerze przyznam, że bardzo na to liczę. 


„Niebo nad lasem” to przede wszystkim sentymentalna opowieść, w której autorka przeplata współczesne wydarzenia z tymi, które mają swoją przyczynę i skutek w dalekiej przeszłości. Otwiera przed nami pomalutku drzwi licznych wspomnień, dodając emocjonalnego wydźwięku wyjątkową atmosferą i klimatem swojskości. Ta powieść nie ma jednoznacznego finału, a refleksje narzucają nam pewien stopień wzruszenia i konfigurację bliskiego kontrapunktu z malowniczymi krajobrazami i paletą licznych odpowiedzi. Jednak... ludzka pamięć bywa zawodna. Czasami warto wtedy otworzyć serce. Was zachęcam również, byście otworzyli swoje serca na tę pięknie napisaną powieść, która swoją płynnością i lekkością wciągnie Was od pierwszych wersów. I oczywiście zaskoczy autorskimi przepisami, które w wykonaniu Jagody są rewelacyjną wisienką na torcie. Zresztą, z książki wydobywają się wyjątkowe smaki i zapachy. Poznajcie je sami!

Szczerze polecam! 


Za książkę dziękuję autorce

2 komentarze: