piątek, 29 czerwca 2018

Wywiad czytelników bloga z Anną Kasiuk oraz wyniki konkursu :)Kochani!

Pora na publikację Waszego wywiadu z Anną Kasiuk. Trochę to trwało, ale autor też człowiek i ma swoje obowiązki. Na samym początku bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za pytania. Na każde otrzymaliście odpowiedź. Pod wywiadem znajdziecie wyniki konkursu.

Zwycięskie osoby proszę o wiadomość na: stokrotka954@wp.pl, w którym umieszczą swój adres do wysyłki nagrody, jaką jest najnowsza powieść Ani "Andromeda" :)
Wywiad czytelników z Anną Kasiuk 

Falasa Falasa

Pani Aniu ,to co najbardziej mnie frapuje to skąd pomysł na tytuł "Andromeda"? I drugie pytanko - jaka była Pani ulubiona książka dzieciństwa, co kształtowało gust literacki? Pozdrawiam serdecznie. 

Odpowiedź na pytanie pierwsze jest o tyle prosta, że wszystkie moje powieści mają za zadanie zwrócić uwagę na szczegóły naszego życia. Bo to szczegóły, okruchy naszej codzienności są odpowiedzialne za nadawanie uroku naszej egzystencji. Mityczna Andromeda wiodła spokojne i dostatnie życie otoczona bliskimi. To komfort, jaki doceniamy, kiedy nagle w naszym towarzystwie zaczyna brakować kogoś z tych ludzi, którzy samą swoją istotą powodują nasze szczęście. I nagle, przez lekkomyślność i pychę swojej matki odebrano Andromedzie wszystko. Rodzinę, jej miłość i zadecydowano o jej losie. To metaforyczne skojarzenie miało przybliżyć Czytelnikowi sytuację Judyty. Strata mamy i nastawienie do ludzi w nowej szkole były brzemieniem, z którym przyszło się zmierzyć mojej bohaterce w wyniku, ale tylko poniekąd, dokonywanych wcześniej wyborów. Życie daje nam drugą szansę, tylko czasami nie zauważamy tego daru. 

A na pytanie drugie odpowiem tak: Pamiętam, że rodzice bardzo wiele uwagi poświęcali na zaszczepienie w nas miłości do czytania. Miałam bardzo dużo książek, a niektóre do tej pory stoją w biblioteczce moich dzieci. Książki towarzyszyły mi odkąd pamiętam. Kiedy przyszedł czas kształtowania się literackiego gustu, sięgałam po wszystkie książki, które czytał tato. A więc były to kryminały, powieści przygodowe. W końcu horrory. Te chłonęłam jak powietrze. Może dlatego tak pociąga mnie mrok w literaturze. Lubię historie owiane tajemnicą, naładowane mrocznym ładunkiem emocji. To zasługa czytania książek mojego taty. Ale też, absolutnie nie stronię od powieści lżejszych i komedii. Książka musi urzec, wtedy z pewnością nie odłożę jej na półkę. 


Monika Brombosz

Witam
1. W jakich warunkach najlepiej się Pani pisze? 

Na szczęście nie mam takich ograniczeń. Pisać mogę wszędzie. Ale mam swoje ulubione miejsca, gdzie, może nie piszę najwięcej, bo otoczenie mnie rozprasza, ale uwielbiam tam pracować. Głównie są to zakamarki mojego ogrodu, a więc praca tam możliwa jest tylko w sprzyjających temu warunkach.
 
2. Co czuła Pani wysyłając swoją pierwszą książkę Do wydawcy? 

Kiedy powstawało Piąte nie zabijaj towarzyszyło mi bardzo wiele ambiwalentnych uczuć. To był zwariowany okres. A kiedy już zdecydowałam się wysłać powieść do wydawcy, byłam kłębkiem nerwów. Wtedy już bardzo mi zależało na pojawieniu się tej powieści na rynku, ale też obawiałam się jej odbioru. I te emocje towarzyszą mi za każdym razem, tylko w odrobinę innych proporcjach. 


Gosia

1. Mogąc zabrać ze sobą na bezludną wyspę dwie dowolne rzeczy i jedna książkę na jakie rzeczy i przede wszystkim na jaka książkę by się Pani zdecydowała? 

Najpierw chyba starałabym się znaleźć wyjście z dramatycznej sytuacji, jaką byłaby konieczność trafienia na taką wyspę. Z pewnością jednak zabrałabym, jeśli już nie miałabym wyjścia, coś ostrego. Może nóż, czy coś w tym rodzaju. A książką, którą zabrałabym, byłby Robinson Crusoe Daniela Defoe. Bez poradnika, obawiam się, nie miałabym szansy na przeżycie.

2. Mogąc stać się bohaterem jednej z książek jaką książkę i która postać by Pani wybrała? 

Z racji gatunków, które lubię czytać, nie chciałabym stać się żadnym z poznanych bohaterów, czy bohaterek. To byłoby niezwykle intrygujące, ale i niebezpieczne. Bardzo lubię czytać Anne Rice, jej kroniki wampirów i czasami rzeczywiście wyobrażam sobie, jak wspaniale byłoby przemierzać epoki, poznawać artystów żyjących w różnych czasach, ale zdecydowanie wolę pozostawić ten świat w mojej wyobraźni. 

A.Caban-Pusz

1. Jakiego tematu, ale za nic nie poruszyłabyś w swojej książce, biorąc pod uwagę że byłby to główny wątek powieści ? 

Nigdy, ale to nigdy nie napisałabym, nie przeczytam ani nie oglądam treści, które poruszają temat krzywdzenia dzieci. Nienawidzę krzywdy, a ta która dotyka dzieci jest najgorszą kategorią, której nie przyswajam. 

2. Czy masz w swoich zbiorach książkę, która jest dla ciebie niezwykle cenna, ważna? 

Tak. Mam ich kilka. To są powieści, które zrobiły na mnie duże wrażenie i nawet teraz, po upływie czasu od ich przeczytania, wciąż darzę je dużym sentymentem. Jest to powieść Williama Whartona Spóźnieni kochankowie. Pierwszy raz w życiu czytałam ją, jako nastolatka i urzekła mnie naturalnością i szczegółowością. Kocham pióro tego pisarza. Później, Sto lat samotności Gabriela Garcia Marqueza, za niekończący się zapał i dbałość o detale. Oraz Posiadłość Blackwood Anne Rice, ponieważ ta właśnie powieść wstrząsnęła mną i nadała mojemu umiłowaniu mroku zupełnie inny wymiar. 


Wierszowane Recenzje

1. Jeżeli miałaby Pani możliwość wyboru wyjazdu na ciepłe słoneczne wybrzeże lub w zimne szczyty Himalajów, to co by to było? 

Obie lokalizacje brzmią bardzo intrygująco. Wybrzeże z pewnością kojarzę ze spokojem i rozleniwieniem a także absolutną konsumpcją. Więc, jeśli mogłabym wybrać jeszcze miesiące, kiedy nie panują tam upały, to chętnie odwiedziłabym wybrzeże, którekolwiek. Do wyprawy w Himalaje musiałabym się bardzo przygotować. Popracować nad kondycją i wiedzą z zakresu wspinaczki. Ale taka wyprawa to byłby życiowy szczyt. 

2. Czy lubi Pani gotować? 

Lubię nadawać kształt przygotowywanym potrawom. Gotowanie nie jest moim ulubionym zajęciem. Wykonuję je, bo muszę dbać o zdrowie moich bliskich. Zdecydowanie wolę sprzątać. 

Bożena Osowiecka

1. "Ważne, by umieć przegrywać z godnością i nauczyć się wygrywać z pokorą."
To piękne słowa i muszę się pochwalić, że chyba dziś już potrafię tak właśnie postępować, ale będąc nastolatką nie potrafiłam mi zachować godności w obliczu porażki i z pokorą przyjąć zwycięstwo... Czy ma Pani jakieś rady dla bardzo młodych ludzi, dla których każda wygrana i przegrana jest punktem zwrotnym, który może zaważyć na całym przyszłym życiu? 

To bardzo trudne pytanie. Myślę, że bezcenną umiejętnością, bez względu na wiek, jest zachowanie dystansu. Dzięki niemu łatwiej można ocenić sytuację, wychwytywać zagrożenia i nie ulegać pozorom. Choć zachowanie dystansu nie jest proste, szczególnie w młodym wieku, kiedy wydaje się, że podążamy sami naprzeciw całemu światu. 

2. Na wakacje: góry, woda czy może inne pomysły? 

Mazury. Zdecydowanie Mazury. 


Ewa Butkiewicz-Wągiel 

1. Czytając Andromedę cały czas nurtowało mnie pytanie - czy pisząc tę książkę nie odczuwałaś niepokoju o Julię? Ona jest przecież niewiele młodsza od Judyty... 

To nie jest niepokój. Bez przerwy obserwuję Julkę i jej zachowanie. Staram się wychwytywać zachodzące w niej zmiany i być na bieżąco ze wszystkim czego słucha, co czyta. Gorąco wierzę, że będę w stanie zauważyć niepokojące mnie sygnały w porę i zaradzę nim. O ile zajdzie taka konieczność, ponieważ nic niepokojącego nie dzieje się aktualnie w życiu Julii.

2. A drugie: czy mała (i troszkę starsza) Ania pomyślała kiedykolwiek, że kiedy będzie dorosła będzie pisała książki? 

Nie. Nigdy. Mała ja, chciałam być nauczycielką. Potem pojawiło się marzenie bycia psychologiem. I tak już pozostało. Zawsze chciałam mieć swój gabinet i być psychologiem. To było wymarzone zajęcie dla mnie. Stało się inaczej. Teraz piszę i myślę, że zupełnie dobrze się stało, że marzenie bycia psycholożką nie spełniło się. 


Dark Raven

Droga Aniu
1. Czy kiedykolwiek rozważałaś możliwość napisania książki w zupełnie innym stylu, w zupełnie odjechanej tematyce, pod zupełnie innym nazwiskiem? 

Rozważam to nieustannie. Ale raczej pod swoim nazwiskiem. Mam już na swoim koncie obyczaj, mam new adult. Mam też romans, który pojawi się jesienią. Rozwijam się i wciąż próbuję.

2. Uczestniczysz w spotkaniach z czytelnikami. Jakich pytań najbardziej obawiasz się na spotkaniach autorskich? 

Ja naprawdę wierzę, że na spotkania ze mną przychodzą tylko ci ludzie, którzy chcą prowadzić ze mną dialog. Ale taki, który rozpoczyna się od napisania książki, poprzez ten, kiedy możemy omówić wszystko na żywo. Mam nadzieję, że nie będzie mi dane stawić czoła sytuacji, w której rozmówca zaskoczy pytaniami krzywdzącymi mnie, czy ludzi z mojego otoczenia. Nie chciałabym również, by zadawano mi pytania za bardzo ingerujące w moją prywatność. Takich pytań nie lubię. 

Malgorzata Duda.loffler

1. Gdyby mogła Pani zamieszkać w dowolnym miejscu na Ziemi gdzie by to było? 

Mazury. Kocham Mazury i ich klimat. Łagodność i pięknie komponujące się łąki, lasy i wodę. Kocham ich przejrzystość. Tam, na mazurskiej wsi, mogłabym zamieszkać. Góry też kocham za ich surowość, za siłę przekazu i dumę. Lubię jeździć w góry, ale zdecydowanie ich obecność wzbudza we mnie poczucie powagi i podziwu, a nie spokoju.

2. Który z żywiołów jest według Pani najbardziej fascynujący?

 Jestem pełna najszczerszego podziwu i pokornie chylę czoło przed cudem natury, jej dziełami i darami, którymi nas obsypuje. Ale mówiąc żywioł, od razu zapala mi się w głowie lampka nakazująca ostrożność. Jeśli jednak traktować je w skali mikro, nie jako niszczycielską formę, to zdecydowanie woda. Kocham deszcz, kocham Mazury. Uwielbiam patrzeć jak pada i mam dylemat, czy bardziej wolę widok padającego deszczy czy jego zapach. Zdecydowanie woda, bo daje życie, bo zmywa brud i kojarzy się z nadzieją. 


"Andromedy"  trafiają do: 
Falasa Falasa i Bożeny Osowieckiej!Serdecznie gratuluję! Czekam na wiadomości z adresami :)

Pozdrawiam :)4 komentarze:

 1. Dziękuję za odpowiedź i gratulacje dla zwycięzców 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie wywiady, bo zawsze można dowiedzieć się coś ciekawego lub zaskakującego o autorze. A "Andromeda" jest rewelacyjna :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za odpowiedź. Tak jakoś spodziewałam się odpowiedzi tego typu. Jednak troszkę znamy się już z grup czytelniczych:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wywiad,genialne pytania i odpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń