sobota, 7 lipca 2018

„Polskie Państwo Podziemne i Żydzi w czasie II wojny światowej” Joshua D. Zimmerman

Wydawnictwo PWN

Ilość stron: 624

Nowość wydawniczaTa obszerna i co tu dużo mówić – szczegółowo, obrazowo opracowana książka stanowi znakomite studium tematu, dla wszystkich wielbicieli historycznych ciekawostek oraz ogólnie historii. Co najważniejsze. Autorem jest amerykański profesor, badający Zagładę i historię Żydów Europy Środkowo – Wschodniej. Czyli jest to osoba zupełnie postronna, nie mająca nic wspólnego z jakimikolwiek konfliktami w aktualnym temacie areny politycznej. Jaki polskie podziemie miało stosunek do Żydów w czasie II wojny światowej? Okazuje się, że różny. 


Tak. Historia wojenna kryje mnóstwo przykładów niechlubnego zachowania się Polaków. Trzeba wreszcie przyznać się do faktu, iż takie sytuacje również miały miejsce. Nie zapominajmy o tym, bo to też ważne. Może warto rozgrzeszyć z tego co bolesne i trudne. Zwykli ludzie też zawodzili. Z wielu przyczyn jak się okazuje. Czy wygodniej nam opierać się tylko na dobrych i pozytywnych stronach konfliktów i wojen? Czy lepiej bazować na przykładach heroicznych, w których ratowano, poświęcano się? Dlaczego nie mówimy głośno o tym, co było złe i napawało obrzydzeniem? 


Opracowana w najdrobniejszym szczególe i aspekcie naukowym, oparta na licznych dokumentach archiwalnych, których obszerną listę znaleźć można w „Bibliografii”. Szmalcownicy, kapusie, kolaboranci, zbrodniarze, podjudzani przez ówczesną niemiecką politykę eksterminacyjną, którzy w cenie swojego życia angażowali się w liczne akcje przeciwko Żydom. Przekrój problemu rozpoczyna się na długo przed wybuchem wojny, bowiem nawarstwiał się on znacznie wcześniej, podsycany postawami Polaków i poglądami na kwestie żydowskie. Późniejszy okres okupacji niemiecko – sowieckiej jeszcze bardziej podsycał nastroje i zachowania. 


Jakież to wszystko niezrozumiałe i bynajmniej dziwne. Dla nas, współczesnych. Z perspektywy czasu, ile wolno nam oceniać? Wiele przytoczonych w książce sytuacji i wydarzeń wywołuje sprzeczne emocje i różnorodne pytania. Jednak, czy nie tracą one na wartości? Przecież nie wiemy, jak my zachowalibyśmy się w obliczu zagrożenia życia swojego czy bliskich. Czy mamy jakiekolwiek prawo moralne do oceny? 

Profesor Zimmerman wykonał masę potrzebnej nam dzisiaj pracy. To trudny i bolesny temat. Musimy być jednak świadomi, że takie sytuacje na kartach historii niestety miały miejsce. Książka ważna, obszerna, dopracowana, ale tez co najważniejsze opisana prostym, zrozumiałym językiem, który dla mnie laika jest bardzo ważny, by móc zrozumieć intencje autora i przekaz, jaki zostawia. Sugestywnie i obrazowo. Bardzo dobrze, że jest nim osoba postronna, niezaangażowana w żadne polityczne frakcje, która umie spojrzeć na ten temat od strony naukowej, faktycznej. Ważna pozycja! Głos tych, którzy ginęli w zbrodniach. Szczerze i bardzo polecam!
Za książkę dziękuję:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz