Posty

Wyświetlanie postów z marca 18, 2018

„Pocztówka z Toronto 2” Dariusz Rekosz. Z dreszczykiem emocji tajemnicza historia...

Obraz
Wydawnictwo Szara Godzina 
Ilość stron: 208 
Nowość wydawnicza Bardzo żałuję, że nie czytałam części pierwszej, bo miałabym wstępny ogląd sytuacji rodzinnej Moniki, głównej bohaterki, ale znając pióro autora dzięki znakomitej serii detektywistycznej z Morsem i Pinky, czy Czarnego Maćka, wiedziałam, że na tej książce się w żaden sposób nie zawiodę. I tak też było. Autor, jak zawsze stopniuje napięcie, darząc nas przy tym odpowiednią dawką humoru. 

Bohaterka po śmierci ojca razem z matką otrzymują spadek. Dziewczyna spędza wakacje w Kanadzie, u dziadka swojego dobrego znajomego. Niespodziewanie otrzymuje telefon z Polski z informacją, że jej matka jest w bardzo ciężkim stanie w szpitalu. Monika wraca do kraju. Okazuje się, że zabieg ratujący życie matki można wykonać tylko w Niemczech. Chcąc podjąć pieniądze na zabieg, z przerażeniem stwierdza, że na konto jest puste. Dziewczyna z pomocą przyjaciółki rozpoczyna własne śledztwo. Z każdym posunięciem zrobi się niebezpiecznie. W jaką grę da…

Wyniki konkursu patronackiego z książką "Facet z pocztówki" Elżbiety Ceglarek :)

Obraz
Kochani!
Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i Eli za Wasz piękny, liczny udział w konkursie. To było dla autorki nie lada wyzwanie. Spośród tylu inspirujących i intrygujących, a nawet bardzo nietypowych odpowiedzi, wybrać trzy. Dobrze, że ja nie muszę dokonywać wyboru, chyba bym się zastrzeliła ;)

Niemniej, nagrody trafiają do trzech pań!
Serdecznie gratuluję!
W wiadomości prywatnej na: stokrotka954@wp.pl czekam na Wasze adresy do wysyłki, które przekażę autorce, bo to Ona rozsyła nagrody. Jeśli któraś z Was ma jakieś specjalne życzenie co do dedykacji, piszcie w mailu :)

Pozdrawiam!


[Audiobook. Patronat medialny] „Czarny Maciek i tunel grozy” Dariusz Rekosz. Jak zawsze, zagadka goni zagadkę...

Obraz
StoryBox.pl 
Czas trwania: 3 godz. 50 min. 
Czyta: Piotr Borowski 

Jak zawsze, tak i tutaj zagadka goni zagadkę, znikające przedmioty, znikający człowiek. Czarny Maciek i jego przyjaciele będą zmuszeni rozwikłać kolejną zagadkę. Podróż do Suchej Beskidzkiej miała być przyjemnością. Nagroda w postaci wycieczki, to połączenie pięknego z pożytecznym. Uczniowie mieli odpocząć rekreacyjnie, zażyć trochę wiedzy w zupełnie niecodzienny sposób, tymczasem już na miejscu okazuje się, że w hotelu, w którym się zatrzymali ktoś skradł robota i znika ich wychowawca. Czy Maćkowi i jego niezawodnej ekipie uda się rozwikłać tajemniczą zagadkę i odnaleźć zaginionego nauczyciela? 

Po raz kolejny Dariusz Rekosz łączy to co najlepsze. Naukę przez zabawę w detektywów. Zmusza swoich bohaterów do rozwikłania wcale niełatwej łamigłówki. Autor pokazuje w ten sposób, że wolny czas można spożytkować inaczej niż przed ekranami sztucznych komputerów. Jego bohaterowie przypominają trochę uczniów mojego pokolenia. My …

[Patronat medialny] „Ten z naprzeciwka” Magdalena Ludwiczak. Nie taka zwykła proza życia!

Obraz
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro 
Ilość stron: 235 
Nowość wydawnicza 

Spod pióra Magdaleny Ludwiczak wychodzą powieści nie tylko intrygujące, ale przede wszystkim dojrzałe warsztatowo, zaskakujące i za każdym pokazujące, że autorka nie postawiła ostatniej kropki w historii swoich bohaterów. O ile wcześniejsze powieści były zwartą całością, pisane ciągiem literackim, o tyle „Ten z naprzeciwka” jest pisany w kolejno następujących po sobie rozdziałach, które tylko wydłużają nasze czytelnicze napięcie i wyczekiwanie z cisnącym się na usta pytaniem, co się dalej wydarzy. 

Nie zazdrościłam Jagodzie faktu, iż chłopak zostawił ją dla najlepszej przyjaciółki. W efekcie dziewczyna straciła nie tylko miłość, ale przyjaźń. Dodatkowym ciosem była utrata pracy i malejące ambicje podczas wyjazdu do Irlandii, gdzie miała pracować wraz z rodzicami w przetwórstwie ryb. Jagoda od razu wiedziała, że to nie jest szczyt jej marzeń. Po powrocie do kraju, uspokaja emocje w domku nad jeziorem. Tam poznaje Ja…

„Tajemnica Sosnowego Dworku” Małgorzata J. Kursa. Zaskakująca i sugestywna :)

Obraz
Wydawnictwo Lucky 
Ilość stron: 320 
Nowość wydawnicza 

Książka lekka i bardzo przyjemna w odbiorze. Na jedno, tudzież dwa popołudnia. Myślę, że to w dużej mierze przez lekką narrację powieści, która porywa nas do świata bohaterów od pierwszych wersów. Bardzo ciekawym zabiegiem są wstawki z duchami sióstr zamieszkującymi Sosnowy Dworek, to swoiste przerywniki we współczesnym świecie, jaki funduje nam Małgorzata Kursa. Autorka przedstawiła nam swoich bohaterów, jako grupę fantastycznych przyjaciół, którzy gotowi są nieść pomoc w każdej chwili. 

Postać głównej bohaterki Kasi jest przykładem na to, że pewne zmiany w naszym życiu mogą przybierać zupełnie inną formę i drogę od tej, którą początkowo przybieramy. Kasia traci pracę w banku, ale otrzymuje ofertę pracy w fundacji. Brak poważnych deklaracji ze strony chłopaka jest pretekstem do tego, że dziewczyna całą uwagę skupia na remoncie Dworku, do którego została zobligowana. I tu rozpoczyna się prawdziwie intrygująca przygoda. Dworek bowiem …

[Relacja] Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz :)

Obraz
Nie muszę chyba nawet wspominać, że w tak małych, skromnych miejscowościach – wsiach, jak nasze, tego rodzaju spotkanie, to jak ekstra wydarzenie, które zapada głęboko w pamięci i jest okazją do szerszych dyskusji, by poznać autorkę/autora z nieco innej strony, móc spojrzeć mu w oczy, zapytać, a nawet pośmiać się. 

Anna Sakowicz to autorka, do której twórczości mam szczególny sentyment, dlatego też z wielką przyjemnością poprowadziłam spotkanie, które miało miejsce 19 marca 2018r. o godz. 18:00 w Wiejskim Domu Kultury w Kęsowie. Bardzo zależało mi na tym, aby nasza społeczność poznała autorkę, która tworzy „po sąsiedzku” - na Kociewiu, i która szerszemu gronu odbiorców znana jest przede wszystkim dzięki trylogii kociewskiej, której pierwsza część została napisana z przekory, ale okazała się pretekstem do tego, by powstały dalsze części. Sama trylogia zaś odniosła i odnosi ogromny sukces wydawniczy.

Z równie wielką przyjemnością słucha się Anny Sakowicz, która opowiada niezwykle intere…

[Zapowiedź premiery] "Hrabia. Tom 1. Karmannyj wor" Roberta Gałki. Już 29 marca premiera. Wydawnictwo KAGO :)

Obraz
Powieść Hrabia, tom I "Karmannyj wor", premiera 29.03.2018, od Wydawnictwa KAGO


"Hrabia" to literacki debiut autorstwa Roberta Gałki. Akcja jest osadzona na przełomie ubiegłych stuleci i toczy się w jednym z miast zaboru rosyjskiego. Młody mężczyzna zostaje przypadkowym świadkiem kradzieży i to nieoczekiwane zrządzenie losu kształtuje jego dalsze życie. Bohater powoli wsiąka w brutalną rzeczywistość przestępczego marginesu, gdzie człowiek jest tyle wart, ile ukradnie drugiemu. Henryk Duszański ulega pokusie i w pełni świadom własnego wyboru wkracza w świat, który rządzi się swoimi prawami. Pobiera nauki złodziejskiego rzemiosła - uczy się kieszonkowych kradzieży oraz technik włamań do cudzych posiadłości. Powiedzenie „można z nim konie kraść” w wypadku bohatera książki, nabiera dosłownego znaczenia. Na uznanie zasługuje barwny język literacki, który wiernie oddaje ducha minionych czasów, a wartkie dialogi sprawiają, że złodziejską opowieść czyta się jednym tchem.


A …

[Patronat medialny] „Pieśni dawnej Jonki. Tom 1” Michał Kamiński. Daleka podróż w przyszłość średniowiecznej atmosfery...

Obraz
Wydawnictwo Novae Res 
Ilość stron: 426 
Nowość wydawnicza Ci, którzy znają mój gust czytelniczy doskonale wiedzą, że fantastyka to dla mnie sfera kompletnie odległa. Jednak przy tej pozycji postanowiłam się przełamać. Muszę przyznać, że to była bardzo interesująca i sugestywna podróż, bo w czasy dalekie od współczesnych, ale przyszłe – od 2077 roku z perspektywy średniowiecznych rycerzy, jak gdyby autor wysłał średniowiecze w podróż do przyszłości. Obrazy, jakie nakreślił nam autor przenikają się na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze – bohaterowie. Wyraziści, konkretni. Bohaterowie, którzy czują, emocjonują się, są znakomitymi strategami, planują, przyjmują odpowiednie role. Po drugie – świat przedstawiony. To specyficzna epoka, dominujących królów, podwładnych rycerzy. Świat, w którym łupy terytorialne mają zasadnicze znaczenie i stanowią o wielkości danego królestwa. 

Cieszę się, że ten świat fikcyjny nie był tak dogłębnie przesączony fantastyką, że bohaterowie umierali, jak normalni …

[Audiobook. Patronat medialny] „Mors, Pinky i ostatnia przesyłka” Dariusz Rekosz

Obraz
StoryBox.pl 
Czas trwania: 2 godz. 17 min. 
Czyta: Piotr Borowski 

Znamy już Morsa i Pinky, znamy świetną interpretację Piotra Borowskiego, który serię książek Dariusza Rekosza przekazuje w iście mistrzowski sposób, no i znamy ten dreszczyk napięcia, jaki towarzyszy nam od samego początku. Autor nie pozwala nikomu na nudę. Już od pierwszych wersów swojej kolejnej, niezapomnianej historii stosuje ćwiczenia matematyczne, w postaci obliczeń procentowych. Taka gimnastyka umysłu na samym początku to tylko preludium do tego, co tych małych bohaterów spotka tuż za drzwiami, w wolny od szkoły weekend. 

No właśnie, zamiast cieszyć się urokami wolnego czasu, dwójka małych detektywów wpadnie w nie lada kłopoty. Świat małych detektywów zacieśni się na rozpracowaniu międzynarodowej afery przemytniczej. Jak to możliwe? Sąsiad Morszalów okaże się nie lada gagatkiem, skoro interesować zaczęła się nim już policja, to raczej afera grubymi nićmi szyta. A wszystko zacznie się od zaszyfrowanej wiadomości. J…

„Istota ryżu. O duszy japońskiego jedzenia” Michael Booth

Obraz
Wydawnictwo PWN 
Ilość stron: 381 
Nowość wydawnicza„Istnieje kilka cech, które w ciągu tych lat zauważyłem u Japończyków – chciałbym na nie zwrócić uwagę moich synów, ponieważ zrobiły na mnie wrażenie, a są coraz rzadsze na Zachodzie: to zaangażowanie, obowiązkowość, pracowitość, dyscyplina, determinacja.” 

Jaka jest ta książka? Zapytała mnie koleżanka, kiedy będąc u mnie przypadkiem na kawie, zauważyła ją na półeczce. Jaka? Dobre pytanie. Nietypowa, niestandardowa, ale inspirująca i bardzo ciekawa. W tej książce nie znajdziecie na pewno tradycyjnych przepisów, a zabrakło mi w niej ewidentnie zdjęć. Jednak treść wynagradza wszystko. Zabrać rodzinę w tak piękną i ciekawą podróż, też bym tak chciała... Dla fascynatów Japonii, ta książka to skarb. Szlakiem japońskich rarytasów kulinarnych – ja bym tak określiła tytuł, a przy okazji łącząc przyjemne z pożytecznym. Mądra książka, która zabiera nas w wyprawę życia autora. A wszystko zaczęło się od... 

…od tego, kiedy nie mogąc się zmieścić w…

[Zapowiedź przed premierą] O emocjach przed premierą z Iwoną Walczak :)

Obraz
Kochani!
Już 27 marca premiera najnowszej powieści Iwony Walczak "Podróż po horyzont", której mam przyjemność patronować medialnie. Z tej też okazji postanowiłam zadać autorce kilka pytań o emocje, jakie Jej towarzyszą tuż przed premierą :) A na recenzję książki musicie trochę poczekać :)
Iwono, premiera „Podróży po horyzont” już 27 marca. Jakie to uczucie puszczać swoje kolejne dzieło, swoją kolejną opowieść i bohaterów w świat? 

27 marzec 2018 – jest to dokładnie sześć lat po ukazaniu się „Złocistej Doliny” :) Każda kolejna premiera jest dla mnie wydarzeniem. Podobną ekscytację czuję na początku projektu; tytuł, ramowy pomysł, to też są bardzo ekscytujące momenty. Potem przychodzi czas na mozolną pracę; wymyślenie szczegółowej fabuły, napisanie powieści (!) i w końcu jej kilkakrotna żmudna redakcja. Książka ukazuje się na rynku, i zawsze czuję niepokój, czy historia się spodoba, czy bohaterowie okażą się wiarygodni, czy język jest żywy i wiarygodny... Czy czytelnik dostrzeże…

„Bez przekazu” Piotr Sarmini. Zaskakująca, przepełniona muzyką i wykałaczką w oku, od której tak naprawdę wszystko się zaczęło...

Obraz
czarnykajet.com 
Ilość stron: 256 
Nowość wydawnicza „Jakby świat, a właściwie twoja dusza była chora. Zapalona jakimś wiecznym rozespaniem, rozplamiona brakiem własnej celowości.” 
Muszę się przyznać, że dla mnie lektura tej książki to podróż w kompletnie nieznane rewiry. Niesztampowa, niecodzienna, bardzo wyrazista, odznaczająca się mocnym językiem młodzieżowo – raperskim. Książka, która wcale nie jest taka jednoznaczna, która ma wiele do przekazania, a jednocześnie zmusza do głębszej refleksji i podkreślająca, jak wielką moc ma w sobie muzyka, szczególnie ta płynąca prosto z serca. 

Piotr Sarmini nie używa pięknego, epickiego języka. Zabierając nas w środowisko raperskich rozgrywek posługuje się mocnym, potocznym językiem, kiedy potrzeba tupnie nogą, ale i przemieszcza w lżejsze tony, gdzie nawet raper taki jak Czarny Kajet ma swoje marzenia, nieustannie, z zacięciem, nie poddając się dąży do ich realizacji. Myślę, że Kajet idealnie wpasowuje się w naszą skromną, szarą rzeczywistość,…

Z cyklu „O czym Ty człowieku opowiadasz...” - odcinek 13 – Iwona Banach:)

Obraz
Kochani! 
Cykl nabrał rozpędu. Różnorodność zdań, spostrzeżeń, ewidentnie występujące różnice poglądów, to coś, co nas między sobą wyróżnia. Jeśli ktoś ma ochotę wziąć w nim udział, zapraszam do kontaktu. 

Dzisiejszy odcinek poświęciłam osobie Iwony Banach, skromnej, utalentowanej twórczyni, która oprócz tego, że pisze swoje poczytne powieści, jest tłumaczką, nauczycielką, czytelniczką, a prywatnie uwielbia robótki na szydełku. Interesuje ją dosłownie wszystko. Jak twierdzi, kuchnia jest miejscem, w którym bywa najbardziej kreatywna. 


Ja poznałam twórczość pani Iwony, dzięki dwóm Jej nietuzinkowym powieściom: „Szczęśliwy pech” oraz „Maski zła”. To autorka ze specyficznym poczuciem humoru, stawiająca swoim bohaterom niecodzienne kłody pod nogi. Tworzy wyraziste wątki i sugestywne postaci, o których też ciężko nam, jako czytelnikom zapomnieć. 

Jak zawsze, życzę Wam przyjemnej, inspirującej lektury oraz do zaglądania na stronę autorki:  http://iwonabanach.blogspot.com/„Język się zmienia i…