poniedziałek, 28 stycznia 2019

Zrzucić z siebie... Ciężki bagaż - Bruno Kadyna


Wydawnictwo Bibliotekarium 

Ilość stron: 234

Nowość wydawnicza - 
seria Rubieże Rzeczywistości
"Zacząć od początku, ale już bez głupoty popychającej w złym kierunku. Bez wojowniczości w sercu i durnego pragnienia potęgi. Zostać kimś innym, wykształconym, łagodnym facetem, jak marzyła mama. Wieść spokojne życie, założyć rodzinę. I żyć." 


Jeśli macie ochotę na powieść zupełnie nieprzewidywalną, zaskakującą, niesztampową, to książka Bruna Kadyny "Ciężki bagaż" będzie idealna. Właściwie ciężko zaliczyć ją tylko do jednego gatunku. Skupienie uwagi na losach głównego bohatera bowiem odsłania pewne zaszyte w fabule warstwy alegorycznie ujętego tytułu. Ciężkim bagażem może być nie tylko przeszłość Adama, od której nieustannie próbuje się odciąć, ale też Kamila, której osoba i stan zdrowia mimowolnie zaczyna krążyć w myślach mężczyzny, co jednoznacznie wpływa na jego dalsze postępowanie, zachowanie, w konsekwencji prowadzącej do splotu wielowymiarowych wydarzeń. Obok tych specyficznych elementów układanki, Kadyna zabiera nas w podróż po gdyńskich zakątkach, pełnych urokliwych i tajemniczych zaułków, kreśli swoistą atmosferę, której ciężar jesteśmy w stanie wyczuć już od pierwszych wersów. Okazuje się, że w życiu nie ma przypadków. Adam próbuje żyć od nowa, na nowy życiowy rachunek. Nie, wcale nie siłuje się z życiem. Jedyne, o co usilnie się stara to odeprzeć pokusę pojawienia się w dawnych miejscach i kontaktów z kolesiami z przeszłości. Autor genialnie skupił się na jego portrecie psychologicznym, nakreślił stany emocjonalne. Adam chce wymazać to, co było. Na jego drodze pojawia się tajemnicza Kamila, młoda dziewczyna z patologicznej rodziny. Adam czuje potrzebę niesienia pomocy. Jednak, czy będzie w stanie, kiedy ma problem z tym, by pomóc samemu sobie i kiedy zmory z przeszłości zaczynają materializować swój plan, według własnych zasad? 


"Ciężki bagaż" to doskonała metafora biografii głównego bohatera oraz jego życiowej postawy. To świetnie nakreślona opowieść o pokonywaniu trudności, zmaganiu z samotnością, ale też potrzebie bliskości i tęsknota za zwykłością, czy normalnością rzeczywistości. Nieustannie zaskakujące zwroty akcji, jej niezwykła aktywność, przewrotność oraz sugestywność pozwala nam na uczestnictwo w ekspresywnych wątkach kryminalnych i obyczajowych, a nawet fantastycznych. Styl powieści zyskuje dzięki swej prostocie i bezpośredniości. Do mnie przemawia jej autentyczność i szczerość, bez usilnego wyretuszowania wszystkich zaszłości, czy próbę wybielenia życiorysów postaci. 

Szczerze polecam! 
Za książkę dziękuję Autorowi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz